Он есть, я есмь, они суть, а какие остальные личные формы этого глагола, не употребляющиеся в современном русском языке?
Я есмь, ты еси, он есть, мы езмы, вы ести, они суть.
Hae formae (verbum "esse" et Slavenicum Vetum "быти") habent radicem communem. Exemplaris gratia, in Latina habebantur "sunt", aequivalens Sclavenicae formae (puto personam tertiam fuisse), sed hoc gerebatur in lingua Gallica Veta, sed lingua Russica Moderna non habet hanc formam.
Si veadis, scripsi vobis paradigmata coniugationum et comparavi haec, correxi item responsum Sergii Petrovis, usoris honorabilis.
NVMERVS SINGVLARIS
Азъ есмь, (ego) sum
ты еси (tu) es
Он, она оно есть (is, ea,id) est
NVMERVS PLVRALIS
Мы есмы (nos) sumus
Вы есте (vos) estis
Они, оне суть (ei) sunt
NVMERVS DVALIS
Мы есма
Вы еста (е)
Они еста (е)
In Latina non habebatur numerum dualem.