Наука

Правильно ли переведено с русского на английский?

50 rubles

Banknote is printed on high quality cotton paper is light blue. Fibers embedded in the paper
light green, red and purple, as well as a security thread, the vertical and visible to the light.
The paper has local watermarks in the left and right of the coupon fields.
Main picture front - sculpture at the base of the Rostral columns on the background of the fortress.
Main image back side - the building of the Exchange and Rostral Column in St. Petersburg.
The predominant color of the banknote - blue-blue. Banknote has several machine-readable security features.

$ 100

Banknote is printed on high quality cotton paper light pink hue. Fibers embedded in the paper
Main picture front - quadriga on the portico of the Bolshoi Theatre.
The main image back side - the Bolshoi Theater in Moscow.
The predominant color of the banknote - brown-green. Banknote has several machine-readable security features

50 рублей

Банкнота изготовлена на высококачественной хлопковой бумаге светло-голубого цвета. В бумагу внедрены волокна
светло-зеленого, красного и фиолетового цветов, а также защитная нить, расположенная вертикально и видимая на просвет.
Бумага имеет локальные водяные знаки, размещенные слева и справа на купонных полях.
Основное изображение лицевой стороны - скульптура в основании Ростральной колонны на фоне Петропавловской крепости.
Основные изображения оборотной стороны - здание Биржи и Ростральная колонна в С-Петербурге.
Преобладающий цвет банкноты - сине-голубой. Банкнота обладает несколькими машиночитаемыми защитными признаками.

100 рублей

Банкнота изготовлена на высококачественной хлопковой бумаге светло-розового оттенка. В бумагу внедрены волокна
Основное изображение лицевой стороны - квадрига на портике здания Большого театра.
Основное изображение оборотной стороны - здание Большого театра в Москве.
Преобладающий цвет банкноты - коричнево-зеленый. Банкнота обладает несколькими машиночитаемыми защитными признаками

The banknote is printed on high quality cotton paper. The fibers embedded in the paper are light green, red and purple. There is a vertical security thread visible against the light.
The paper has local watermarks in the left and right coupon fields.
The main picture on the front side is a statue at the base of a rostral column with the Petropavlovsk fortress as a background.
The main image at the back side is the Stock Exchange building and a rostral column in St. Petersburg.
The predominant color of the banknote is blue to light-blue. The banknote has several machine-readable security features.

Причем тут "$100", когда речь о сторублевке? "...cotton paper of light blue (colour)". Упоминание о Петропавловской крепости. думаю. необходимо. Но даже если это не так, то чисто грамматически должно было "а", а не "the fortress" ( с названием же крепости - определенный артикль).