Образуйте (и переведите) имена существительные отприведенных ниже глаголов с помощью суффиксов:

Сыч!!! Знаток (476), на голосовании 12 лет назад
A.-er, -or
То control, to compute, to design, to use, to manufacture, to work, to simulate, to operate, to protect, to process, to deal, to perform, to examine, to program, to execute, to transmit, to convert, to print, to consume, to record.
B.-tion, -sion
To organize, to collect, to combine, to apply (ic), to repre¬sent, to add, to corporate, to transact, to compute, to produce, to operate, to execute, to protect, to substitute, to prepare, to invent, to decide, to eliminate, to communicate, to correct, to inform.
С -ment
To require, to measure, to equip, to invest, to accomplish, to improve, to develop, to achieve, to displace, to govern, to move.
Голосование за лучший ответ
Raf King Профи (788) 12 лет назад
A) Controller, computer, designer, user, manufacturer, worker, simulator, operator, protector, processor, dealer, performer, examiner, programmer, executer, transmitter, convertor, printer, consumer, recoder.

B) organization, collection, combination, application, addtion, corporation, transaction, computation, production, operation, execution, protection, substitution, preparation, invention, decision, elimination, communication, information.

C) requrement, measurement, equipment, investment, accomplishment, improvement, development, achievement, displacement, government, movement .
Артем Соболевский Ученик (156) 4 года назад
Задание. Образуйте имена существительные от глаголов и прилагательных

1.Malen
2.Tanzen
3.Singen
4.Schreiben
5.Spielen
6.Leisten
7.Meinen
8.Langweilen
9.Der lesende Mann
10.Die fahrende Frau
Марина Василевская Знаток (479) 2 года назад
1-рисовать
2-танцивать
3-петь
6-слушать