Поставьте артикли a/an, the или не употребляйте никакой артикль

Ольга Кожухова (Втулкина) Ученик (194), закрыт 11 лет назад
Yesterday i saw....new film, but ...film wasnt very interesting. ..Volga is ...longest river in Europe. Warsaw(Варшава) is....capital of Poland. ..butter and ...cheese are made of ...milk. Will you have ...cup of ...tea? History and ...Literature are my favorite subjects.
Лучший ответ
Остальные ответы
:) Профи (650) 11 лет назад
артикль a\an употребляются, когда мы говорим о предмете первый раз. (если мы говорим о нем второй и более раз, мы употребляем the).. a употребляется в том случае, если слово начинается с согласной, а an - если слово начинается с гласной. артикль не ставится в том случае, если предмет не исчисляемый. вот и подумайте сами.
konbanwa Искусственный Интеллект (183374) 11 лет назад
Yesterday I saw a new film, but it wasn't very interesting. The Volga is the longest river in Europe. Warsaw is the capital of Poland. Butter and cheese are made of milk. Will you have a cup of tea? History and Literature are my favorite subjects.