Помогите составить диалог на английском

Olhen Знаток (351), закрыт 16 лет назад
У меня большие проблемы с английским, а нужен письменный диалог "Звонок в учебное учреждение". Что-то в этом роде: -Добрый день -Здравствуйте -Куда я позвонила? - *любое учебное заведение* -Отлично.. . Скажите пожалуйста, когда начинается учеба? -1 сентября в 8:00. -Скажите, а когда начнутся экзамены, в каком кабинете будет проходить экзамен по англисйкому? -Экзамены начнутся с 7 сентрября, экзамен по английскому будет проходить 12-го числа, в 9:00, в 30 кабинете. -Спасибо, до свидания. Можно что-нибудь добавить...
Лучший ответ
Anastasiya Kozlova Мастер (2308) 16 лет назад
-Добрый день.- Hello,How you doing? (Tak prinato obrashatsa pri pervom znakomstve ili razgovore s neznakomim chelovekom)

-Здравствуйте! -Good,thank you! Yourself? How can I help you? (Tak prinato otvechat')

-Куда я позвонила? (Tak ne sprashivayut!!! Esli vi zvonite komu-to,to vi doljni znat' kuda vi zvonite! ) Poetomu luchshe dlia nachala predstavitsa - " I am....", a zatem sprosit' - "Is it....*любое учебное заведение*? ili -I am trying to call...

Potom vam ili oprovergnut: Net,izvinite,ya dumayu oshiblis' nomerom - "No,sorry,I guess you have dieled a wrong nomber."
ili podtverdiat -Da,chem ya mogu vam pomoch? "Yes, is anything I can help you with?"
Zatem,v zavisimosti ot otveta vi govorite -Отлично... Скажите пожалуйста , когда начинается учеба?-
Could you tell me please,When my course will start? (kak odin iz variantov)

-1 сентября в 8:00. -"September 1(first)" at 8 (eight) in the morning,(ili at eight a.m) ( '"a.m" -vremia do poludnia, " p.m ".-vremia posle poludnia)

-Скажите, а когда начнутся экзамены, в каком кабинете будет проходить экзамен по англисйкому?
-Would you tell the schedule of exam?

Остальные ответы
Елизавета Мельник Мастер (1959) 16 лет назад
- hello
- good afternoon
- where do I call?
- it's Moscow State University
- it's wonderful.exuse me, can I ask you about the date that
Мария Знаток (442) 16 лет назад
- Good afternoon!
- Good afternoon
- Where I have called?
- The center of additional education.
- Perfectly. Tell please when in your institution study begins?
- On September, 1st at 8.00
- And when examinations will begin, in what cabinet will take place examination on English?
- Examinations begin on September, 7th, examination on English will pass 12 numbers at 9.00 in 30 cabinet.
- Many thanks for the information, good-bye!
Татьяна Мастер (1417) 16 лет назад
-good afternoon
-Where have I called?
-...(любое учебное заведение)
-Very well. Would you tell me when the study begins
-It bedins on the first of September at 8 o'clock
-And when do the exams begin. In what room will the English exam take place?
-The exams will begin on the seventh of September and the English exam wiil take place on the 12th of September at 9 o'clock in Room 30.
-Thank you.
Serega Профи (772) 16 лет назад
slushai Татьяна ! ona pravilnee vseh napisala! :)
Secret Искусственный Интеллект (899249) 16 лет назад
-Отлично... Скажите пожалуйста , когда начинается учеба?
-1 сентября в 8:00.
-Скажите, а когда начнутся экзамены,
Well,
tell me please/ where the exams will starting?
в каком кабинете будет проходить экзамен по англисйкому?
What number of auditory (room,studio) for English exam ?

-Экзамены начнутся с 7 сентября,
The exams will open sevens of september
экзамен по английскому будет проходить 12-го числа, в 9:00, в 30 кабинете.
The lanquage exam will be twelv of september, nine o"clock. 30 auditory
-Спасибо, до свидания.
Thanks. bye
fantazy Мастер (1014) 16 лет назад
-Good morning!
-Hello/Good Morning
-Where did I call?
-This is Novosibirsk State Technical University.
-good..Gouid you tell me,when does the studing start?
-It starts on the first of September,at eight o'clock
-Well,Tell me,please,When do the exams start?Where will the English exam take place(which study)?
-The exams will start from the 7th of September.the English exam will take place on the 12th of September,at nine o'clock,it 30th study..
-Thanks a lot.You helped me so much.Bye
-Good luck.Bye.

P.S.Ну,вот так:))