знающие грамматику английского помогите пжл

Марина Гуру (3096), закрыт 16 лет назад
1) i (be) here since satirday and i (already do) lots of things
2) there (be) a loy of things i (not do) yet. i (not be) on a boat trip down the Thames yet i (not see) the Millennium Dome
Лучший ответ
Vladimir Cherkashin Гений (55388) 16 лет назад
ГлаМурНая ОсоБа.

Ближе всех к истине bonushi@mail.ru Знаток. Но и она не заметила, что в второе предложение не совсем правильно в грамматическом смысле. В "Thames yet i" должен быть союз "but" перед "I".

Леонид тоже подошел близко к правильному ответу, но запутался с первым временем (I have been).

C уважением,
Владимир Ч.
Остальные ответы
tanja Мыслитель (8875) 16 лет назад
1) am / have already done
2) are / have not done / was not / have not seen
Midnight C@t Профи (528) 16 лет назад
I AM HERE SINCE SATURDAY AND I HAVE ALREADY DONE LOTS OF THINGS

THERE ARE A LOT OF THIHGS I HAVE NOT DONE YET. I WASN'T ON A BOAT TRIP DOWN THE THAMES YET I HAVN'T SEEN THE MILLENNIUM DOME
bonushi bonushi Гуру (2613) 16 лет назад
I have been here since Sartuday and I have already done lots of things

There are s lot of things I haven't done yet. I wasn't on a boat trip down the Thames yet I haven't seen The Millennium Dome/
(презент перфект нужно использовать, когда стоят since, already, yet, for. (но с for есть свои нювнсы, которые используют в презент симпл - спроси у учительницы, или спроси потом у меня по мэйлу)
Leonid Высший разум (388963) 16 лет назад
I was here since Saturday and I have already done lot of things (lots of things - это ошибка. Оба существительных не могут стоять во множественном числе).

There is a lot of things I have not done yet. I was not on a boat trip down the Thames yet, and I did not see the Millenium Dome.
Пользователь удален Просветленный (45701) 16 лет назад
am / have already done

are / have not done / was not / have not seen