Составьте пожалуста небольшой диалог на английском...тема путешествие. На уровне 7-8 класса

Jenya . Знаток (324), закрыт 14 лет назад
Лучший ответ
Шла Саша по шоссе... Гений (80722) 14 лет назад
1. A ticket to London, please.

Paul Ryefield: — What time does the next train to London leave?
Railway Station Clerk: — At 16:35, from platform 8.
Paul Ryefield: — Is it a direct train to London?
Railway Station Clerk: — No, you have to change trains at Birmingham.
Paul Ryefield: — I see. One ticket to London, please.
Railway Station Clerk: — Single or return, sir?
Paul Ryefield: — Single, please.
Railway Station Clerk: — 64 pounds, please.
Paul Ryefield: — Here you are.
Railway Station Clerk: — Here´s your ticket and change, sir.

2. Reservations (airline)
Do you have any flights to Sydney next Tuesday afternoon?

Reservations clerk: — Northwind Airways, good morning. May I help you?
Mary Jones: — Yes, do you have any flights to Sydney next Tuesday afternoon?
Reservations clerk: — One moment, please... Yes. There´s a flight at 16:45 and one at 18:00.
Mary Jones: — That´s fine. Could you tell me how much a return flight costs? I´ll be staying three weeks.
Reservations clerk: — Economy, business class or first class ticket?
Mary Jones: — Economy, please.
Reservations clerk: — That would be €346.
Mary Jones: — OK. Could I make a reservation?
Reservations clerk: — Certainly. Which flight would you like?
Mary Jones: — The 16:45, please.
Reservations clerk: — Could I have your name, please?
Mary Jones: — My name is Mary Jones, that´s M-A-R-Y J-O-N-E-S.
Reservations clerk: — How would you like to pay, Ms. Jones?
Mary Jones: — Can I pay at the check-in desk when I pick up my ticket?
Reservations clerk: — Yes, but you will have to confirm this reservation at least two hours before departure time.
Mary Jones: — I see.
Reservations clerk: — Now you have been booked, Ms. Jones. The flight leaves at 16:45, and your arrival in Sydney will be at 9:25 a.m., local time. The flight number is NWA 476.
Mary Jones: — Thank you.
Остальные ответы
[gree] Гуру (3479) 14 лет назад
Милая, на таких как ты сейчас эта страна расщитывает, так что учись пока не поздно, открой переводчик в интернете на крайняк и сделай сама, в будущем тебе такой опыт пригодится ещё не раз..