где можна скачат про города ташкента на английском языке

JAMSHID SALIEV Ученик (82), закрыт 16 лет назад
Лучший ответ
Julia Мыслитель (5886) 16 лет назад
Tashkent (Uzbek: Toshkent, Тошкент, Russian: Ташкент) is the capital of Uzbekistan and also of the Tashkent Province. The population of the city in 2006 was 2.1 million.

In medieval times the town and the province were known as "Chach". Later, the town came to be known as Chachkand/Chashkand, meaning "Chach City." (Kand, qand, kent, kad, kath, kud--all meaning a city, are derived from the Old Iranian, kanda, meaning a town or a city. They are found in city names like Samarkand, Yarkand, Penjikent etc.).

смотри далее на http://en.wikipedia.org/wiki/Tashkent