Help me please

*********** ************** Ученик (77), на голосовании 10 лет назад
In 1840, times were hard for Bentley Harcourt. He had a farm in Yorkshire, but it didn’t make money. He wanted to marry but decided to wait until better times came along. Better times did not come along. One day, he saw a newspaper article about the American West. It sounded likethe land of milk and honey. He thought about it. He had no family. Nobody cared if he lived or died. Why not make a new life in the New World? He sold his farm and immigrated to America. After a year of drifting he found himself in Texas. He loved it. He loved the fact that you could travel for days and not meet another soul. He used his savings to buy some land. That year he died.
In 1910, an oil company moved on to his land and found oil. They took millions of barrels of oil out of the ground, all the profits due to the owner of the land were paid into a bank account in Houston, where they waited for a relative to claim them. The money sat in the bank for years. By 1975, the amount stood at two billion dollars.In 1975, in Bradford, England, a man called David Kingsley took up a new hobby – tracing his family tree. He studied church records, visited museums, checked every reference to families called Kingsley. He also checked on his mother’s family. They were called Harcourt. He discovered one day that his mother’s great-great uncle, a man with the splendid name of Bentley Harcourt, had sailed from Liverpool to America.In the same year, shortly after learning about his great-great uncle, Kingsley read a magazine article about a fortune that lay unclaimed in a Texas bank. This article told the story of a lonely immigrant called Bentley Harcourt, and about how he had died shortly after buying his dream ranch in Texas. The magazine promised to pay the legal expenses of anyone who could claim to be a descendant and who might be entitled to the fortune. Kingsley read the story with mounting excitement. Surely, this must be the same Bentley Harcourt that he had come across during his research into his family tree! He talked the matter over with his wife and then wrote to the magazine.As it turned out, Kingsley was not the only one who claimed to be a descendant. By the end of 1977, over 60 people were claiming they were entitled to the fortune. The arguments, the quarrels, and the court cases went on, and on, and on. In the end, Kingsley did not get the money, but, funnily enough, he didn’t mind. He had found something much more important. He had a great-great uncle named Bentley Harcourt, there was no doubt about that. But, amazingly, it was a different Bentley Harcourt. It seemed impossible that there could be two people with such an unusual name, but it was true. This Bentley Harcourt had settled in Orange Country,California, and had made his fortune in fish canning. He married a hardworking Swedish girl, and they had thirteen children. David Kingsley had found a different treasure: a branch of his family across the Atlantic. The two families wrote to each other. Later, they visited each other. They became the best of friends.And the fortune of the other Bentley Harcourt? It is still unclaimed. As I write this, the sum stands at 2.3 billion dollars. This may be a good moment to start tracing your family tree!
What did Bentley Harcourt think about the American West when he read the newspaper article?
1)He thought it was a land with a lot of free food.2)He thought he might find himself a wife there.3)He thought it was a land where life was easy and wonderful.4)He thought he could hide himself there from people.
Why did the oil company decide to send part of the profits to the bank?
1)The money belonged to the owner of the land.2)It was required by the owner of the land.3)They wanted to hide it from the owner of the land.4)They wanted to buy the land out for that money.
Голосование за лучший ответ
Бабушка Анфиса Гуру (4759) 10 лет назад
В 1840, время было тяжелое для Bentley Харкорт. У него была ферма в Йоркшир, но это не приносит денег. Он хотел жениться, но решили подождать до лучших времен пришли вместе. Лучше раз не пойдем. Однажды он увидел в газете статью об американском западе. Это звучало likethe земля молока и меда. Он думал об этом. У него не было семьи. Никого не интересовало, жив он или умер. Почему бы не сделать новую жизнь в новом мире? Он продал свою ферму и эмигрировал в Америку. После года дрейфующей он оказался в Техасе. Он любил ее. Он любил то, что вы могли путешествовать днями и не встретить другого души. Он использовал свои сбережения, чтобы купить землю. В том же году он умер.
В 1910 году нефтяная компания переезжает на свою землю и нашли нефть. Они унесли миллионы баррелей нефти из-под земли, все прибыли, причитающейся владельцу земли были выплачены на банковский счет в Хьюстоне, где их ждала относительная, чтобы претендовать на них. Деньги сидел в банк в течение многих лет. К 1975 году сумма составила два миллиарда dollars.In 1975 году в Брэдфорде, Англия, человек по имени Дэвид Кингсли взял себе новое хобби - отслеживание его генеалогическое древо. Он изучил церковные записи, посетили музеи, проверить каждую ссылку семьям называется Кингсли. Он также проверил семья его матери. Они назывались Харкорт. Он открыл один день, что его мать, и большой-большой дядя, мужчина с великолепной имя Bentley Харкорт, плыл из Ливерпуля в America.In том же году, вскоре после того, как узнал о его большой-большой дядя, Кингсли, прочитайте статьи в журнале о счастье, лежал невостребованным в Техасе банка. В этой статье рассказывается о одиноко иммигрантов называется Bentley Харкорт, и о том, как он умер вскоре после покупки его мечта ранчо в Техасе. Журнал обещал оплатить судебные расходы никого, кто мог бы считаться потомком и кто может иметь право на счастье. Кингсли прочитать историю с волнением. Конечно, это должен быть тот же Bentley Харкорт, что он столкнулся во время своих исследований в дерево своей семьи! Он говорил дело более чем с женой, а затем написал magazine.As оказалось, Кингсли был не единственным, кто утверждал, что он-потомок. К концу 1977 года, более 60 человек были утверждая, что они имеют право на счастье. Споры, ссоры, судебные дела шли дальше, и дальше, и дальше. В конце концов, Кингсли не получите денег, но, как ни странно, он не стал возражать. Он нашел нечто гораздо более важное. Он был большой-большой дядя по имени Bentley Харкорт, не было никаких сомнений насчет этого. Но, как ни удивительно, это был другой Bentley Харкорт. Это казалось невозможным, что может быть в мире двух людей с таким необычным именем, но это была правда. Этот Bentley Харкорт поселились в Orange County,штат Калифорния, и сделал свое состояние в рыбных консервов. Он женился трудолюбивый шведские девушки, и у них было тринадцать детей. Дэвид Кингсли был найден другой сокровище: филиал своей семьи через Атлантический океан. Две семьи писали друг другу. Позже, они бывали друг у друга. Они стали лучшими из friends.And судьба других Bentley Харкорт? Он остается невостребованным. Пока я пишу это, сумма стоит в 2,3 миллиарда долларов. Это может быть удачный момент, чтобы начать трассировку в Ваше генеалогическое древо!
Что же Bentley Харкорт думаю об американском западе, когда он прочитал в газете статью?
1)он подумал, что это была земля, у которых много свободного food.2)он думал, что может найти себе жену there.3)он подумал, что это была земля, где жизнь легка и wonderful.4)он думал, что сможет скрыться там от людей.
Почему нефтяные компании решили направить часть прибыли банка?
1)деньги принадлежали владельцу land.2)требовалось владельцем land.3)они хотели скрыть это от владельца land.4)они хотели купить землю за это деньги.
Источник: Лень писать мне
Оо__ тема __оО Ученик (99) 10 лет назад
في عام 1840 ، كانت الأوقات الصعبة بنتلي هاركورت . كان لديه مزرعة في يوركشاير ، لكنها لم كسب المال. وقال انه يرغب في الزواج لكنه قرر الانتظار حتى جاء أفضل الأوقات على طول. لم أفضل الأوقات لا تأتي على طول. يوم واحد ، ورأى مقال صحفي حول الغرب الأميركي. بدا هي مثل أرض اللبن و العسل. وقال انه يفكر فى هذا الامر . انه ليس لديه عائلة . لا أحد يهتم إذا عاش أو مات . لماذا لا تجعل حياة جديدة في العالم الجديد ؟ باع مزرعته وهاجر إلى أمريكا . بعد عام من الانجراف وجد نفسه في ولاية تكساس . كان يحب ذلك . كان يحبها حقيقة أنك يمكن أن يسافر لأيام وليس تلبية الروح آخر. انه استخدم مدخراته لشراء بعض الأراضي. في تلك السنة توفي.
في عام 1910، انتقلت شركة نفط إلى أرضه ووجد النفط. أخذوا الملايين من براميل النفط من باطن الأرض ، و تدفع جميع الأرباح المستحقة لصاحب الأرض في حساب مصرفي في هيوستن ، حيث انتظروا عن قريب على المطالبة بها. جلس المال في البنك لسنوات . بحلول عام 1975 ، بلغ مبلغ مليارين dollars.In عام 1975، في برادفورد ، إنجلترا، رجل يدعى ديفيد كينغسلي حملوا هواية جديدة - تتبع شجرة عائلته . درس سجلات الكنيسة ، زار المتاحف و فحص كل إشارة إلى الأسر دعا كينغسلي . وقال انه فحص أيضا على عائلة والدته . كانت تسمى هاركورت . اكتشف يوم واحد هذا عظيم ، عظيم عمه والدته ، وهو رجل مع اسم بنتلي الرائعة من هاركورت ، قد أبحرت من ليفربول إلى America.In نفس العام ، بعد وقت قصير من التعلم عن عمه رائعة رائعة ، وقراءة كينغسلي مقال بمجلة حول ثروة التي تكمن لم يطالب بها أحد في مصرف تكساس. وقال هذا المقال قصة مهاجر وحيدا يسمى بنتلي هاركورت ، و حول كيفية انه توفي بعد وقت قصير من شراء مزرعة حلمه في ولاية تكساس . عدت مجلة لدفع المصاريف القانونية من أي شخص يمكن أن يدعي أنه سليل و الذين قد يحق لل ثروة. كينغسلي قراءة القصة مع تصاعد الإثارة. بالتأكيد ، يجب أن يكون هذا هو نفس بنتلي هاركورت انه جاء عبر خلال أبحاثه في شجرة عائلته ! تحدث هذه المسألة من جديد مع زوجته ثم كتب إلى magazine.As اتضح، كان كينغسلي ليس الوحيد الذي ادعى انه من سلالة . بحلول نهاية عام 1977، كان أكثر من 60 شخصا بزعم أنهم يحق لل ثروة. الحجج ، و المشاجرات ، و القضايا المعروضة على المحاكم مضى ، وعلى، وعلى. في النهاية، لم كينغسلي لا تحصل على المال، ولكن ، يكفي تهريج ، وقال انه لا مانع. وقد وجد شيء أكثر أهمية بكثير . كان لديه عمه رائعة رائعة اسمه بنتلي هاركورت ، لم يكن هناك شك في ذلك . ولكن ، بشكل مثير للدهشة ، كان مختلفا بنتلي هاركورت . يبدو من المستحيل أن يمكن أن يكون هناك شخصين مع مثل هذا الاسم غير عادية ، ولكن إذا كان صحيحا . وكان هذا بنتلي هاركورت استقر في البلد أورانج ، كاليفورنيا، و كان قد جمع ثروته في تعليب الأسماك. تزوج فتاة سويدية العمل الدؤوب، وكان لديهم ثلاثة عشر طفلا. وكان ديفيد كينغسلي عثرت على كنز مختلفة: فرع من عائلته عبر المحيط الأطلسي . كتب العائلتين لبعضهما البعض. في وقت لاحق ، قاموا بزيارة بعضهم البعض . أصبحوا أفضل من friends.And ثروة من جهة أخرى بنتلي هاركورت ؟ فإنه لا يزال لم يطالب بها أحد . وأنا أكتب هذا ، مجموع يبلغ 2.3 مليار دولار. قد تكون هذه لحظة جيدة لبدء تتبع شجرة عائلتك !
ماذا بنتلي هاركورت نفكر في الغرب الأمريكي عندما قرأ ما نشرته الصحيفة ؟
1 ) وقال انه يعتقد انها كانت الأرض مع الكثير من food.2 مجاني) و يعتقد انه قد يجد نفسه there.3 الزوجة) و اعتقد انه كان أرض حيث كانت الحياة سهلة و wonderful.4 ) قال انه يعتقد انه يمكن إخفاء نفسه هناك من الناس .
لماذا شركة النفط تقرر إرسال جزء من الأرباح إلى البنك ؟
1 ) ينتمي المال ل صاحب land.2 ) كان مطلوبا من قبل صاحب land.3 ) انهم يريدون إخفائه عن صاحب land.4