произношение русскими буквами

Татьяна Громоздина Знаток (256), на голосовании 8 лет назад
Fake Mystery
The Bermuda Triangle lies in the Atlantic Ocean between Florida, the Bermuda Isles and Puerto Rico. People now believe that mysterious events often happen here, onboard electronics start to malfunction. Some people even say that we can see UFOs flying over this area. The most famous event happened in December 1945. A group of military airplanes were training in that part of the ocean. They were in perfect working condition. There were no military activity in that area, but the airplanes vanished. The media, newspapers, radio and later - TV and film producers turned this story into a real goldmine. Mysteries always attract people's attention. In reality the number of catastrophes is not as big as the media say. This region has very complicated weather conditions. There are several currents with different temperatures, and the seabed is very uneven. All these reasons often cause sudden storms, hurricanes and other weather changes. Now we have clear blue skies and the next minute we hit a thunderstorm with lightnings and strong wind. The waters are very deep here and if something happens to a ship or an airplane, it drowns very quickly. Fast currents carry the wrecks away. They leave the people no chance to survive because the search and rescue service cannot find them in time. Divers discovered the remains of that group of airplanes much later, but the media did not want to ruin their story. Journalists and writers created stories about UFOs kidnapping people because there were ships without the crews. These ghost ships wondered across the ocean with no people on board or in some cases all the people were dead. Scientists believe that it happened because of methane. Huge methane bubbles go up from the seabed to the surface and hit ships or light planes. Most of the scary stories about the Bermuda Triangle are untrue or really happened in some other place. Mysterious events happen every day all around the world, but if we say that all of them happen in the same area, we can make a lot of money out of the people's attention.
Голосование за лучший ответ
Максим - Мудрец (11064) 8 лет назад
Русскими буквами звучания не передать
Вано Знаток (379) 8 лет назад
Русскими звуки грубее, но вот:

фейк ˈмистэри
зэ бэˈмьюдэ ˈтрайэнгл лайз ин зи этˈлэнтик ˈоушэн биˈтуин ˈфлоридэ, зэ бэˈмьюдэ айлз энд ˈпуээтоу риˈкоу. ˈпипл нaу биˈлив зэт мисˈтиэриэс иˈвентс ˈофэн ˈхэпэн хиэ, ˈонбод илекˈтроникс стат ту мэлˈфанкшэн. сам ˈпипл ˈивэн сей зэт уи кэн си ю-еф-оуз ˈфлайин ˈоувэ зис ˈеэриэ. зэ моуст ˈфеймэс иˈвент ˈхэпэнд ин диˈсембэ 1945. э груп ов ˈмилитэри ˈеэплейнз уё ˈтрейнин ин зэт пат ов зи ˈоушэн. зей уёр ин ˈпёфикт ˈуёкин кэнˈдишэн. зеэ уё ноу ˈмилитэри экˈтивити ин зэт ˈеэриэ, бат зи ˈеэплейнз ˈвэништ. зэ ˈмедиэ, ˈньюзˌпейпэз, ˈрейдиоу энд ˈлейтэ - ˌтиˈви энд филм прэˈдьюсэз тёнд зис ˈстори ˈинту э риэл ˈгоулдмайн. ˈмистэриз ˈолуэйз эˈтрэкт ˈпиплз эˈтеншэн. ин риˈэлити зэ ˈнамбэр ов кэˈтэстрэфиз из нот эз биг эз зэ ˈмедиэ сей. зис ˈриджэн хэз ˈвери ˈкомпликейтид ˈуэзэ кэнˈдишэнз. зеэр а ˈсеврэл ˈкарэнтс уиз ˈдифрэнт ˈтемпричэз, энд зэ ˈсибед из ˈвери анˈивэн. ол зиз ˈризнз ˈофэн коз ˈсадн стомз, ˈхарикэнз энд ˈазэ ˈуэзэ ˈчейнджиз. нaу уи хэв клиэ блу скайз энд зэ некст ˈминит уи хит э ˈсандэстом уиз ˈлайтнинз энд строн уинд. зэ ˈуотэз а ˈвери дип хиэр энд иф ˈсамсин ˈхэпэнз ту э шип ор эн ˈеэплейн, ит дрaунз ˈвери ˈкуикли. фаст ˈкарэнтс ˈкэри зэ рекс эˈуэй. зей лив зэ ˈпипл ноу чанс ту сэˈвайв биˈкоз зэ сёч энд ˈрескью ˈсёвис ˈкэнот файнд зем ин тайм. ˈдайвэз дисˈкавэд зэ риˈмейнз ов зэт груп ов ˈеэплейнз мач ˈлейтэ, бат зэ ˈмедиэ дид нот уонт ту руин зеэ ˈстори. ˈджёнэлистс энд ˈрайтэз криˈейтид ˈсториз эˈбaут ю-еф-оуз ˈкиднэпин ˈпипл биˈкоз зеэ уё шипс уиˈзaут зэ круз. зиз гоуст шипс ˈуандэд эˈкрос зи ˈоушэн уиз ноу ˈпипл он бод ор ин сам ˈкейсиз ол зэ ˈпипл уё дед. ˈсайэнтистс биˈлив зэт ит ˈхэпэнд биˈкоз ов ˈмисейн. хьюдж ˈмисейн ˈбаблз гоу ап фром зэ ˈсибед ту зэ ˈсёфис энд хит шипс о лайт плейнз. моуст ов зэ ˈскеэри ˈсториз эˈбaут зэ бэˈмьюдэ ˈтрайэнгл ар анˈтру о ˈриэли ˈхэпэнд ин сам ˈазэ плейс. мисˈтиэриэс иˈвентс ˈхэпэн ˈеври дей ол эˈрaунд зэ уёлд, бат иф уи сей зэт ол ов зем ˈхэпэн ин зэ сейм ˈеэриэ, уи кэн мейк э лот ов ˈмани aут ов зэ ˈпиплз эˈтеншэн.
Юлия КМастер (1447) 8 лет назад
и не лень было голову ломать
Вано Знаток (379) Нет, поисковик + 30 секунд времени. Не вручную же писать
BonjourCher Мастер (1370) 8 лет назад
А ты в гугл транслейт введи текст и нажми на динамик и там тетенька будет диктовать)