Помогите перевести текст.

АЛЛА БОГДАНОВА Ученик (165), на голосовании 8 лет назад
Rabbie, the raccoon, was snoozing in one of the ancient oak trees. The dragon nearly bumped into a branch with his horns! "Whew, that was close," he frowned. "I’d have woken him up and then it wouldn’t have been a surprise." He took Rabbie’s package out of his big brown bag and put it in a hole in the trunk of the tree, near Rabbie’s paw. "Hee, hee, hee. When he wakes up, he’ll see his sweets right away." He tiptoed quietly into the woods, giggling the whole time.

Harry, the hedgehog, was curled up in a ball under a bush. The sharp claws on Fraser’s huge feet nearly crunched him as he walked through the woods. "Oops! I almost didn’t see Harry sleeping down there." He bent over and heard Harry snoring. "Hee, hee, hee. I’ll just set the package down right here in the bush and when he wakes up, he’ll see his sweets." Fraser took the package out of his big brown bag, put it down in the bush and then crept away.

He had one more package in his big brown bag and went walking through Thistleberry Glen, looking for Gillian, the grouse. Gillian was in her nest, curled up. Her brown and black feathers were tucked away nicely under her body to keep her warm. She heard the noise of snapping twigs and opened her eyes. Coming towards her was a huge, black shape. "What’s that?" she gulped. Just then she saw that it was Fraser. "Och, no! It’s the purple dragon that lives in the cave? Is he coming to eat me? What should I do?" she whimpered softly. She was too afraid to move, incase the dragon saw her. She sat frozen with fear in her nest as Fraser came closer and closer. She saw him take something out of a bag. "What’s he doing?" she mumbled. His big hand with sharp claws moved towards her. "He’s going to smash me and rip me to shreds with his claws!" she sobbed, but was surprised when Fraser put a lovely package down on the ground next to her nest. He was giggling and tiptoed away. "What was that all about?" she wondered.

She climbed out of her nest and picked up the package. She took a sniff of it. "That smells lovely," she said. Gillian pulled the ribbon and took the wrapping off. "Why, the big dragon has made me some sweets." She read the tag that was attached to the package. ‘Ho! Ho! Ho! Merry Christmas! Here are some sweets from your secret friend!’ "Well, isn’t that nice of him. Maybe he’s not such a bad, scary dragon after all.

Fraser crept back to his cave and curled up in the corner. Water dripped from the ceiling and he shivered all night long
Голосование за лучший ответ
hhb Знаток (361) 8 лет назад
есть переводчик в интернете
Анна Глякова Профи (599) 8 лет назад
Рабби, Енот, растянулся в одном из древних дубов. Дракон чуть не налетел на ветку с его рогами! "Ух, пронесло", - он нахмурился. "Я бы его разбудил и тогда это был бы не сюрприз. " Он взял рабби пакет из его большой коричневый мешок и положил его в отверстие в стволе дерева, рядом с рабби лапу. "Хи, хи, хи. Когда он проснется, он увидит его сладости сразу. " Он на цыпочках тихо в лесу, хихикая все время.

Гарри, ежик, свернулся в клубок под кустом. Острые когти на Фрейзер огромными ногами хрустел почти его, когда он шел через лес. "Упс! Я почти не видела Гарри спит там. " Он наклонился и услышал храп Гарри. "Хи, хи, хи. Я просто включу пакет вниз прямо здесь в кустах, и когда он проснется, он увидит его сладости. " Фрейзер взял пакет из его большой коричневый мешок, положить его в кустах и потом уползла.

Он имел еще один пакет в своей большой коричневой сумке и пошел через Thistleberry Глен, глядя на Джиллиан, тетерева. Джиллиан была в гнезде, Свернувшись калачиком. Ее каштановые и черные перья были спрятаны красиво под ее тело, чтобы сохранить ее теплой. Она услышала шум застывшие деревья и открыла глаза. Приходя к ней был огромный, черный силуэт. "Что это? " она с жадностью осушила. Только тогда она увидела, что это был Фрейзер. "Ох, нет! Это фиолетовый дракон, который живет в пещере? Он придет, чтобы съесть меня? Что я должен делать? " она тихо всхлипнула. Она была слишком напугана, чтобы двигаться, в случае если же дракон увидел ее. Она сидела, замерев от страха в ее гнездо как Фрейзер подходил все ближе и ближе. Она видела, как он забрал что-то из мешка. "Что он делает? - пробормотала она. Его большая рука с острыми когтями направилась к ней. "Он собирается разнести меня и разорвать меня в клочья своими когтями! " она рыдала, но была удивлена, когда Фрейзер положил прекрасный пакет на землю рядом с ее гнездом. Он хихикает и на цыпочках вышел. "Что это было? - удивленно спросила она.

Она вылезла из своего гнезда и подобрал пакет. Она взяла понюхать его. "Пахнет чудесно, - сказала она. Джиллиан вытащила ленту и взял обертку от. "Почему, большой дракон сделал мне какую-нибудь вкусняшку. " Она прочитала бирку, которая была прикреплена к пакету. ‘Хо! Хо! Хо! С Рождеством Христовым! Вот несколько сладостей от твоего тайного друга! ’ "Ну, разве это не мило с его стороны. Может он не такой плохой, страшный дракон, в конце концов.

Фрейзер забрался обратно в свою пещеру и Свернувшись калачиком в углу. Вода капала с потолка и он дрожал всю ночь напролет.