Помогите с переводом, пожалуйста! The Tower of London

Саня Силаков Знаток (428), на голосовании 8 лет назад
Vast, aloof and grandiose, The Tower of London rises above the other buildings of the capital. Occupying an important place in the history of England, it was built shortly after the battle of Hastings in 1066 by William the Conqueror of Normandy. Over the next 900 years it was transformed to suit various functions: a royal mint, a royal residence, a notorious prison, a zoo and finally an armoury and repository for the Crown Jewels.

Perhaps, the Tower is most famous for its former prisoners who were locked up due to their religious beliefs or because of suspected treason - Anne Boleyn, the second wife of Henry VIII, Sir Walter Raleigh, the honourable navigator who had bought the humble potato to Britain, and Elizabeth I, former queen of England.

Nowadays the Tower of London has a different role; that of safeguarding the Crown Jewels, which are kept in the Jewels House at the Tower. The collection includes Saint Edward's Crown which is used for the coronation ceremony and the Imperial State Crown that holds 3000 precious jewels. The royal sceptre holds the biggest cut diamond in the world named the "Star of Africa".

The jewels are protected by the Yeoman Warders of the Tower popularly known as Beefeaters (a medieval nickname for well-fed servants). They still wear the high ruffs and scarlet tunics first assigned to them during the reign of Queen Elizabeth I. Their duties have little changed since the 16th century.

Visitors can also enjoy the company of ravens that wander about the Tower's grounds. They are an impressive sight to see. Tradition goes that if they disappear the building will collapse!
Голосование за лучший ответ
Anwi Arbat Просветленный (24012) 8 лет назад
Огромный, отстраненный и грандиозный, Лондонский Тауэр возвышается над другими зданиями столицы. Занимая важное место в истории Англии, он был построен вскоре после битвы при Гастингсе в 1066 году Вильгельмом Завоевателем в Нормандии. В течение следующих 900 лет он был преобразован в соответствии с различными функциями:. Королевскую мяту, королевской резиденции, а печально известную тюрьму, зоопарк и, наконец, арсенал и хранилище для королевских драгоценностей. Возможно, башня является самым известным за его бывших заключенных, которые были заперты из-за своих религиозных убеждений или из-за подозрения в измене. - Анны Болейн, второй жены Генриха VIII, сэр Уолтер Рэли, почетный навигатора, который купил скромный картофель в Великобританию, и Елизаветы I, бывшая королева Англии В настоящее время Лондонский Тауэр имеет другую роль; что в целях охраны драгоценности короны, которые хранятся в доме Драгоценности на башне. Коллекция включает в себя короны Святого Эдварда, который используется для коронации и Корона Британской империи, которая держит 3000 драгоценные камни. Королевская скипетр держит большой бриллиант в мире под названием "Звезда Африки". Драгоценности защищены Йомен надзирателей Башни известный как Бифитеры (средневековый прозвище сытых служащих). Они по-прежнему носить высокие ершей и алый туники в первую очередь, возложенные на них во время правления королевы Елизаветы I. Их обязанности мало изменились с 16-го века. Посетители могут также наслаждаться компанией вороны, которые бродят о основаниям башни. Они впечатляюще видеть. Традиция гласит, что, если они исчезают здание рухнет!