помогите пожалуйста английский

***Петькина дочка*** Ученик (160), закрыт 5 месяцев назад
Complete the sentences

1. If people (not to drink), they (to die).

2. If you (to eat) bad food, your health (to become) worse.

3. If you (not to feel) well, you (to go) to the doctor.

4. If babies (to be) hungry, they (to cry).

5. If I (to be) thirsty, I always drink fresh water.

6. If Tom (to have) a birthday party, he usually (to invite) a lot of friends.

7. If Mary (to do) her homework well, her teacher always (to praise) her.

8. If I (to have) a headache, my mother usually (to give) me some medicine.

9. If I (to cough), I (to drink) hot milk with honey.

10. If you (to fly) by a budget airline, you (to have) to pay for your drinks and food.

11. If we (to be) late for school, our teacher (to get) angry.
Лучший ответ
Елена Васендин Мыслитель (6429) 8 лет назад
1. If people don't drink, they die.

2. If you don't eat bad food, your health doesn't become worse.

3. If you don't feel well, you go to the doctor.

4. If babies are hungry, they cry.

5. If I am thirsty, I always drink fresh water.

6. If Tom has a birthday party, he usually invites a lot of friends.

7. If Mary does her homework well, her teacher always praises her.

8. If I have a headache, my mother usually gives me some medicine.

9. If I cough, I drink hot milk with honey.

10. If you fly by a budget airline, you have to pay for your drinks and food.

11. If we are late for school, our teacher gets angry.
Остальные ответы
Альбатрос ООО Просветленный (20840) 8 лет назад
1 если люди пьют - смерть
2 если жрут всякое дерьмо - болезнь
3 если они этого не поняли - к доктору
___________
4 дети когда голодны - плачут
5 если жажда - то (почему-то) нужно обязательно выпить
6 вот Том, например так и делает. когда рoдаков нет дома
7 а вот Мэри, например, не делает уроки если - то учительница её наказывает (это вообще - ужас, если что)
_____________
8 поэтому в случае взрыва мозга мама даёт детям лекарства (а лучше бы по жопе, конечно)
9 хотя, молоко с мёдом -- гораздо лучше
__________________
10 дальше какой-то бред про платную еду в эконом-классе в самолётах
11 и про то, что учителя злятся на дибилов сильнее, если они ещё и опаздывают
Ufyljy [etdbxУченик (108) 4 года назад
ты пдр баный хYй сAси
Ufyljy [etdbx, ..
iriskaЗнаток (301) 1 год назад
Шизофрения
Эльвира Демянкова Гуру (4556) 8 лет назад
На мой взгляд это конструкция if+present, will+infinitive (first conditional)
1. If people don't drink, they will die.
2. If you eat bad food, your health will become worse.
3. If you don't feel well, you will go to the doctor.
4. If babies are hungry, they will cry.
9. If I cough, I will drink hot milk with honey.
10. If you fly by a budget airline, you will have to pay for your drinks and food.
11. If we are late for school, our teacher will get angry.

А это конструкция if+past, would+infinitive (second conditional)
5. If I was thirsty, I would always drink fresh water.
6. If Tom had a birthday party, he would usually invite a lot of friends.
7. If Mary did her homework well, her teacher would always praise her.
8. If I had a headache, my mother would usually give me some medicine.