Кто смотрел фильм Константин, помогите ответить на вопрос...

Dormouse Знаток (492), закрыт 15 лет назад
Что означает знак нататуированный у Константина? Он еще когда руки складывал что бы Габриэль призвать был знак этот виден хорошо
Лучший ответ
the dubed decade Просветленный (27263) 15 лет назад

посмотри здесь написано http://www.bellaonline.com/articles/art29085.asp http://www.movieweb.com/forums/showthread.php?t=11428

The symbol is from a group of seventeenth century alchemy designs created by Eugenius Philalethe and means "the sulfur of perfection." It appears that the same design is tattooed on both arms so that when Constantine brings his arms together, the bilateral symmetry forms the whole design again. Given that the manifestation of demons brings a sulfurous aftersmell, it must be something to the theory that "like draws like" that allows Constantine to force Gabriel to appear with the incantation."

the sulfur of perfection означает сера от совершенства. .
символ создан группой алхимиков в семнадцатом веке
DormouseЗнаток (492) 15 лет назад
Спасибо большое! Я уже весь интернет облазила ничего не нашла. Спасибо еще раз ^^
the dubed decade Просветленный (27263) пжлста)))
Остальные ответы
касатка Ученик (194) 15 лет назад
знак, позволяющий увидеть истиное обличие человека, его сущность и что скрыто за ней.