Как на английском сказать- предъявлять требование и предъявлять претензия?

Maxat will be millionaire Мыслитель (6936), закрыт 15 лет назад
Лучший ответ
Olga Tishineva Просветленный (40421) 15 лет назад
предъявлять требование
lodge (make) a demand
demand; place a demand on; specify requirements
impose requirements
submit a claim
lay a claim to smth. (на что-л. )

предъявлять претензии

claim; lay a claim to (на что-л.) ; lay challenge to (на что-л. )
assert; demand; put in claims; assert a claim; file a claim; lodge a claim; make a claim; present a claim; raise a claim; set up a claim; claim default
assert (на что-л. )
reclaim

Остальные ответы
Ритана Мастер (1666) 15 лет назад
To produce claims. To produce a requirement