Очень нужен на английском языке рецепт борща или вареников,очень простой!

Анжела Губарева Мастер (2233), закрыт 16 лет назад
Лучший ответ
Инга Коннова Знаток (489) 16 лет назад
Description
Vareniki are small pastries made from unleavened dough with a filling from berries, tvorog, cheese and other things. Vareniki are served boiled with sour cream, sugar and butter.

Ingredients
Filling:.
500 g tvorog (farmer cheese).
2 ea eggs.
50 g sugar.
salt.
Dough:.
300 g flour.
1 ea egg.
150 g water.

Method
Knead dough from water, eggs and flour (add more flour if needed) and roll out finely. Make rounds with a glass or a cup. Put the filling in the center of every round and pinch the opposite edges.Filling: Combine all the ingredients and run through a sieve.Cook in boiling lightly salted water until vareniki are on the surface. Serve with sugar and sour cream
Анжела ГубареваМастер (2233) 16 лет назад
Огромное спасибо!От дочки особенно!
Инга Коннова Знаток (489) Да не за что)
Остальные ответы
Kolya Farsh Мастер (2167) 16 лет назад
Рецепты то перевести можно. А вот на счёт простоты. Вы где-нибудь видели "ПРОСТОЙ" рецепт борща?
Я его регулярно готовлю,доне нравится,проблема в другом-болели з недели,лежали в больнице,сегодня первый день в школе.А завтра-открытый урок по английскому,такое задание!
Не скажу!Мастер (1046) 10 лет назад
Не варить просто, а текст простой!