Помогите почему пишется дзвюх, а не дзьвух Помогите почему пишется дзвюх, а не дзьвух

Mario172 Знаток (497), закрыт 5 лет назад
Дополнен 5 лет назад
збіты, а не сбіты и пблізу, а не па блізу
Лучший ответ
Одну минуточку Высший разум (349519) 5 лет назад
Тому, шо звэцця дзьоб, а нэ дзёб...
Владислав РатобыльскийУченик (104) 3 года назад
Если не знаешь белорусский, то не парадируй его пожалуйста, выглядит нелепо
Остальные ответы
John Constantine Мудрец (12092) 5 лет назад
Сколько принял?
Mario172Знаток (497) 5 лет назад
Как понять?
**** Профи (544) Травки сколько принял? Я тоже хочу.
Страж МираМыслитель (7781) 5 лет назад
Это белорусский же.
Дмитрий Б. Гуру (4819) 5 лет назад
Поищите в правилах:
libelli.narod.ru/misc/rules.htm#_Toc204867447

§ 22. Прыстаўкі
В слове «збіты», насколько я понимаю, просто приставка з- пишется так же, как и произносится. А произносится так из-за следующего за ней звонкого [б].

§ 38. Прыслоўі
1. Пішуцца разам:

прыслоўі, утвораныя ад прыслоўяў прыставачным спосабам: назаўтра, назаўсёды, назаўжды, назусім, намнога, наколькі, настолькі, нашмат, насупраць, заўчора, залетась, паслязаўтра, пазаўчора, пазалетась, замнога, задоўга і інш. Ад такіх прыслоўяў трэба адрозніваць спалучэнні назоўнікаў з прыназоўнікамі, якія ўжываюцца ў значэнні дапаўнення. Назоўнікі з прыназоўнікамі пішуцца асобна: на заўтра (адкласці), за дзякуй (рабіць), да заўтра (скончыць); ад цямна да відна, з цямна да цямна, да ранку, а таксама у адно, па двое, па трое і інш.;

прыслоўі, якія ўтвораны ў выніку спалучэння прыназоўнікаў у і на з рознымі склонавымі формамі колькасных і зборных лічэбнікаў: удвая, утрая, удваіх, утраіх, утрох, учатырох, усемярых, удвух, удзвюх, усямёх, надвое, натрое;

прыслоўі, утвораныя ад прыметнікаў прыставачна-суфіксальным спосабам: дабяла, дачыста, дасуха, дасыта, здалёку, звысоку, зрэдку, справа, сослепу, змоладу, змалку, злёгку, ПАБЛІЗУ, папросту, паціху, падоўгу, пароўну, улева, управа, навечна, надоўга, насуха, зажыва, зацемна, а таксама заадно, наўдалую, ушчыльную, урассыпную, упустую, збольшага, нашто, навошта, нізашто, потым, надта, зусім, затым, прытым і інш. Спалучэнні прыназоўнікаў з займеннікамі пішуцца асобна: на што, ні за што, з усім, за тым.
Страж Мира Мыслитель (7781) 5 лет назад
Я не понимаю белорусского
Долина Европы) Мастер (1812) 5 лет назад
Хоть не белоруска, но отвечу)
Таковы правила. С этим ничего не поделаешь.
Kawaii Puff Ученик (132) 5 лет назад
ору, что это за язык ??
Владислав ПазухинПрофи (899) 5 лет назад
или украинский или белорусский
белорусский это
****Профи (544) 5 лет назад
Язык Илона Маска, накурившегося травы.
****, нараец
Виктория Сивко Профи (838) 5 лет назад
Я не понимаю белорусского
Владислав Мальми Ученик (123) 5 лет назад
Господи
белорусский?
а я думал украинский XD