Помогите пожалуйста с английским

Алексей Юрьевич Знаток (275), на голосовании 4 года назад
Нужно составить вопросительные и отрицательные предложения из приведённых ниже слов, точнее нужно расставить слова в правильном порядке.

1) THEY ARE HOTEL TO GOING NOT STAY AN EXPENSIVE AT
2) WE GOING NOT SPEND ARE OUR HONEYMOON IN THAILAND TO
3) USEFUL INFORMATION DOES THE INTERNET GIVE YOU?
4) NOT EVERYONE IS GOING TO PLAY GAMES AND DANCE
5) IS EVERYONE GOING TO PLAY GAMES AND DANCE?
6) FRIENDS SHE NOT GOING TO BUY SOUVENIRS FOR AND FAMILY IS HER
7) ARE YOUR GOING TO THAILAND IN YOU SPEND HONEYMOON?
8) IS SHE FRIENDS GOING TO BUY SOUVENIRS FOR HER AND FAMILY?
9) THE GOOD THING IS INTERNET DO YOU THINK A ?
10) ARE THEY STAY TO AN EXPENSIVE GOING AT HOTEL ?
11) OF WE DO NOT LIVE IN THE CENTRE MOSCOW
12) DO ON THE INTERNET YOU SELL THINGS ?
13) DO YOU BUY THINGS ON THE INTERNET ?
14) ARE THEY TO THE GOING TO AIRPORT DRIVE ?
15) DO IN MORNING HE IS GOING TO THE SIGHTSEEING ?
16) HE NOT DO THE IS SIGHTSEENG IN GOING TO MORNING
17) INTERNET DOES THE YOU USEFUL INFORMATIOM GIVE ?
18) THE SUN NOT DOES RISE IN THE EAST
19) ARE THEY NOT TO GOING TO THE DRIVE AIRPORT
20) CYCLE MICHAEL TO THE MORNING. DOES NOT WORK IN
21) HIS COMPANY DOES NOT SELL GAMES COMPUTER
Голосование за лучший ответ
Панда Бамбуковая Профи (766) 4 года назад
Иди на сайт знания. ру. Там помогут, а тут будут чмырить за то, что ты ленивая школота.
Единорог Единорогович Просветленный (28899) 4 года назад
1. They are not going to stay at an expensive hotel
2. We are not going to spend our honeymoon in Thailand
3. Does the Internet give you useful information?
4. Everyone is not going to play games and dance
5. Is everyone going to play games and dance?
6. She is not going to buy souvenirs for her friends and family
7. Are you going to spend your honeymoon in Thailand?
8. Is she going to buy souvenirs for her friends and family?
fsfsdf Мыслитель (5322) 4 года назад
Это present simple и present continuous.Чтобы их понять, делов на полчаса
Алексей Юрьевич Знаток (275) 4 года назад
present simple и present continuous вообще ни о чём не говорит, если я английский никогда в жизни не изучал
fsfsdf Мыслитель (5322) Там много ума не нужно, это на логику
Бог Ученик (160) 4 года назад
Ты ленивая школота
Алексей Юрьевич Знаток (275) 4 года назад
если не можете помочь, к чему коментарии