Перевод предложений с латинского на русский

Кирилл Соколов Знаток (355), на голосовании 3 года назад
Помогите перевести предложения с латинского!
1. Helvetii legatos ad Caesarem petHum расет miserunt.
2. Promisisti ad те venfre, sed поп venisti. 3. Milrtes Romani multas
urbes in Gallia expugnaverunt et ingentem earum numerum deleverunt.
4. Senat6res Romani Cicer6nem consiilem, postquam civitatem
Romanam servavit, patrem patriae nominaverunt. 5. Milrtes Romiini
partem navium hostium depresserunt, alias naves сит hominiЪus de- ,
duxerunt. 6. Nil sine таgnо / vita lab6re dedit mortaIiЪus. (Horatius) 7. Juppfter, in taurum conversus, Eur6pam rapuit et in Cretam trans- portavit. 8. НanпiЪal, dux Carthaginiensium, ultfmos suae vitae annos in regno Prusiae vixit. 9. Milftes Caesaris montem ceperunt et ibi prope· hostes castra posuerunt. 10. Apelles pinxit Alexandrum Маgnит fulmen tenentem. 11. In ignem incfdi, fumum fugiens. 12. Sulla primus е patriciis Corneliis igni cremari voluit. 13. Caesar in сатро novas legi6nes, quas1 in Gallia conscripserat, instruxit. 14. Caesar оmmЪus, qui2 arma tulerant, vitam concessit. 15. HanniЪal primus suas copias in Italiam trans Alpes, quas пето ante еит сит copiis superaverat, traduxit. 16. Horatio Coclfti, qui Romam servaverat, Romani grati propter audaciam ejus аепеат statuam collocaverunt. 17. Respondёbo tibi, sed поп ante, quam tu ipse mihi responderis. 18. Sententiam ти­ tabftis, si отniа audiverftis. 19. Quando tandem, amlce carissfme, ех Hispania tua Romam redieris et omnium tu6rum exspectatio explebf- tur?
Голосование за лучший ответ
Залупа Андрей Знаток (308) 3 года назад
1.Гельветы послали послов к Цезарю, чтобы просить мира.
2. Ты дал обещание ко мне приехать, но не приехал.
3.Римские воины многие города в Галии захватили и огромное их количество уничтожили.
4.Римские сенаторы консула Цицерона, после того как он государство римское (ломала-ломала голову над этим словосочетанием... "римское гражданство"-не получается,... тогда только так выходит) сохранил\уберег, отцом отечества прозвали.
5 Воины Рима многие города Галии захватили и огромное их количество уничтожили
6. Ничто в жизни не дается смертным без большого труда.
7. Юпитер, превратился в быка, похитил Европу и перенес на Крит. Воины Цезаря захватили горы и там расположили лагерь возле врагов.
9. Воины Цезаря достигли горной цепи и прямо возле врагов лагерь разбили
6.Ничего без огромного труда жизнь не дала смертным. (методом исключения решил, что подлежащее вита)
вроде как-то так