Вставьте артикль the, где необходимо.
....Atlantic ocean, ....Africa,...Portugal, ... Baikal,...Thames,....South America, ...Pacific Ocean, ... Belgium, ... Volga,.. Asia,...China,...Mile,..Australia,.. Europe, .. India, ..Norway, ... Amazon, ...Japan,... Netherlands, ....North America
Учи английский.Это же элементарно-определённые и неопределённые артикли.
The Atlantic Ocean, Africa, Portugal, Lake Baikal, the Thames, South America, the Pacific Ocean, Belgium, the Volga, Asia, China, the Nile, Australia, Europe, India, Norway, the Amazon, Japan, the Netherlands, North America.