АНГЛ ЯЗЫК ИНТЕРНЕТ УРОК 6 КЛАСС ПОМОГИТЕ ПЖ

Милый Лисёночек Профи (644), на голосовании 1 месяц назад
Task 4 (14 points).

Как выполнять задания на заполнение пропусков (грамматика)

Fill in the gaps with shall, could (× 2), do you fancy, let’s, why don’t you, how about.

Tom: I’ve got a terrible headache.
Mary: 1) ___________________ go and lie down?
Tom: Yes, I think you are right. 2) ___________________ you bring me some aspirin?
Mary: Yes, of course. 3) ___________________ I call the doctor?
Tom: No. 4) ___________________ wait and see how I feel later.
Mary: 5) ___________________ drinking some water?
Tom: Yes, please. 6) ___________________ you also call my boss to say I am ill?
Mary: Sure. 7) ___________________ sleeping a bit?
Tom: I don’t want to.
Mary: OK. Have some rest then.
Голосование за лучший ответ
Киригири Кёко Мастер (1194) 2 месяца назад
КУ?
Улик ДодиковОракул (87559) 2 месяца назад
в бан за два аккаунта
Киригири Кёко Мастер (1194) Улик Додиков, это моя лп и не бань пж