Помогите пож с английский 6 класса ? make/do

VarvaraQWZ bard Ученик (11), на голосовании 4 недели назад
  1. I always ____ breakfast myself.
  2. My duties are to ____ my bed, to clean my room and to walk the dog.
  3. People who ____ sport are usually strong and healthy.
  4. I never ____ my homework after school because i need some time to relax.
Голосование за лучший ответ
Дмитрий Васин Мастер (1095) 2 месяца назад
I always prepare breakfast myself.
My duties are to make my bed, to clean my room and to walk the dog.
People who do sport are usually strong and healthy.
I never do my homework after school because I need some time to relax.
Дмитрий ВасинМастер (1095) 2 месяца назад
p.s
В 1 ответе можете поставить make вместо prepare
Nadya F Искусственный Интеллект (151231) 2 месяца назад
I always __make__ breakfast myself.
My duties are to _make___ my bed, to clean my room and to walk the dog.
People who _do___ sport are usually strong and healthy.
I never __do__ my homework after school because i need some time to relax.