Английский 7 класс

Zloba King Ученик (97), открыт 2 недели назад
Напишите условные предложения, используя данные слова в Present conditional
When my dad \ hungry \ cook \ eggs
if \ my mum \ not tell \ me to tidy my room \ i \ not do \ it
if our teacher \ angry \ she give \ us exam \ homework
when we \ go restaurant \ my dad always \ have \ fish and chips
1 ответ
Орхан Багиров Мыслитель (7979) 2 недели назад
When my dad is hungry, he cooks eggs
If my mum doesn't tell me to tidy my room, I don't do it
If our teacher is angry, she gives us (скорее всего extra, а не exam) EXTRA homework
When we go TO A restaurant, my dad always has fish and chips