АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК НУЖНА ПОМОЩЬ

Сергей Челищев Ученик (73), открыт 1 неделю назад
Complete the sentences with your own ideas
using Conditionals.
1. If I could afford to live anywhere in the world ...
2. My interview would have been a disaster if...
3. I would have cancelled this arrangement if...
4. If our boss took into account our opinions...
5. The fire wouldn’t have started if...
6. If you trusted people more...
7. You would have failed your driving test if...
8. She would apparently accept this job offer if...
9. If they had made the arrangements for last Friday I...
10. If people realized how fragile our environment is ...
1 ответ
Raeg22091 Профи (917) 1 неделю назад
Вот несколько примеров предложений, которые можно закончить, используя условные конструкции:

If I could afford to live anywhere in the world, I would travel around the world. — Если бы я мог позволить себе жить где угодно, я бы поехал в кругосветное путешествие.
My interview would have been a disaster if I hadn’t prepared properly. — Если бы я не подготовился как следует, моё собеседование стало бы катастрофой.
I would have cancelled this arrangement if I had received a better offer. — Если бы я получил более выгодное предложение, я бы отменил эту сделку.
If our boss took into account our opinions, we would be more successful. — Если бы наш босс учитывал наши мнения, мы бы добились большего успеха.
The fire wouldn’t have started if the firefighter had been more careful. — Если бы пожарный был более внимательным, пожара бы не произошло.
If you trusted people more, you would be happier. — Если бы вы больше доверяли людям, вы бы чувствовали себя счастливее.
You would have failed your driving test if you hadn’t practiced enough. — Если бы вы больше тренировались, вы бы не провалили экзамен по вождению.
She would apparently accept this job offer if she was offered a higher salary. — Если бы ей предложили более высокую зарплату, она бы, вероятно, приняла это предложение.
If they had made the arrangements for last Friday, I would have been able to attend the concert. — Если бы они сделали всё вовремя, я бы смог посетить концерт.
If people realized how fragile our environment is, they would take more care of it. — Если бы люди осознали, насколько хрупка наша среда, они бы стали более бережно к ней относиться.