Помогите пж с английским!!! переведу сто рублей за ответ!!!

preittyyies q Ученик (66), открыт 1 неделю назад
5 ответов
Матвей Шариков NTPS Мастер (1254) 1 неделю назад
Here are the solutions with explanations:
TEST 1
* ...you were here with me! (Expresses a wish about the present)
* ...I had gone to Paris in June! (Expresses a wish about the past)
* If I were you, I would go... (Gives advice)
* I wish I knew how to deal with that! (Expresses a wish about the present)
* If she bought a ticket, she would see it. (Hypothesizes about a possible outcome)
TEST 2
* If she didn't buy so many clothes, she would have money.
* If I went to bed earlier, I wouldn't be tired in the morning.
* If she had a watch, she wouldn't always be late.

Жду свои 100 рублей :) или пустословка?)
Артём БейтманМастер (1976) 1 неделю назад
Ну нафига
СталкерОракул (55318) 1 неделю назад
:-) ИИ двоичник..
I were ///ага:-)
Матвей Шариков NTPS Мастер (1254) If I were you. В данном случае to be зависит от you
СталкерОракул (55318) 1 неделю назад
Если бы Я БЫЛ оно относится к I
Матвей Шариков NTPS Мастер (1254) ....
СталкерОракул (55318) 1 неделю назад
технически верно...Вот ему технически учитель и засчитает за ошибку:-) и будет он доказывать что он не верблюд
Читать не умеешь? Технически неправильно сказать If I was you
Величавый Сударь Знаток (488) 1 неделю назад
Посмотрите на него - глупый ленивый богач
zimnaasofa Профи (603) 1 неделю назад
were
had gone
were would go
knew
would see
TEST 2
f she didn't buy so many clothes, she would have money.
f I went to bed earlier, I wouldn't be tired in the morning.
If she had a watch, she wouldn't always be late.