Помогите с англиским

Klaffy Hmmm Ученик (124), открыт 6 дней назад
Мне сказали составить короткую ситуацию ( 5 предложение) с использованием идеомы Every cloud has a silver lining( нет худа без добра)
3 ответа
Фёдор Тамаров Мастер (1410) 6 дней назад
I decided to take a walk in the park, and I've noticed that every cloud had a silver lining, which surprised me a little.
Юра Морозов Знаток (304) 6 дней назад
1. Finding the silver lining: Даже в трудные времена можно найти что-то хорошее.
- "Even after losing his job, he managed to find the silver lining by starting his own business."

2. Silver linings playbook: План или подход к поиску положительных моментов в любых ситуациях.
- "She always carries her silver linings playbook, ready to turn any setback into an opportunity."

3. Chasing the silver lining: Постоянное стремление видеть хорошее в любом обстоятельстве.
- "Despite the challenges, she keeps chasing the silver lining and remains optimistic about the future."

4. A glimmer of silver lining: Маленький проблеск надежды или чего-то хорошего в сложной ситуации.
- "In the midst of the storm, there was a glimmer of silver lining when they found shelter."

5. Silver lining seeker: Человек, который всегда ищет положительные стороны в любой ситуации.
- "John is a true silver lining seeker; he can always find something positive to say, no matter how bad things get."
Анатолий Зинин Высший разум (346843) 5 дней назад
Even though the hurricane destroyed our house, we need to remember that every cloud has a silver lining. And now we are able to build a new house which will be better than previous one.