Is median always better than average value?

Blabla Bla Просветленный (31778), закрыт 3 месяца назад
Лучший ответ
Остальные ответы
kva Искусственный Интеллект (229783) 5 месяцев назад
Not always, of course.
Blabla BlaПросветленный (31778) 5 месяцев назад
But always accuracy?
kva Искусственный Интеллект (229783) Blabla Bla, depending on the situation.
Сонная хрень Искусственный Интеллект (356989) 5 месяцев назад
Better for what? It's a value. It is neither bad or good. It could be GREATER, but not BETTER.
I mean accuracy. Accuracy value is better than less accurate, turn on logics
Тугеус Владимир Искусственный Интеллект (196849) 5 месяцев назад
Что значит "лучше"? В математике нет такого понятия.
Лучше, когда точнее