Разница между comliance и grievance?

enchantleg Знаток (280), на голосовании 1 месяц назад
И можно ли говорить file a compliance или file a grievance. Будет означать одно и то же?
Голосование за лучший ответ
Сергей Молочников Знаток (290) 2 месяца назад
Compliance — это следование определённому набору политик, процедур и процессов в соответствии с законами, правилами, требованиями и рекомендациями, установленными властями.

Grievance — это любое недовольство, которое официально доводится до сведения руководства и может привести к эскалации.
⭐ Рэинбоу Дэш ⭐ ☑ Мыслитель (9635) 2 месяца назад
File a contract, sign it up and go to SVO to defend Our Homeland!
konbanwa Искусственный Интеллект (184455) 2 месяца назад
Compliance (соответствие) is the state of being in accordance with established guidelines or specifications, or the process of becoming so. Software, for example, may be developed in compliance with specifications created by a standards body, and then deployed by user organizations in compliance with a vendor's licensing agreement.
Grievance (жалоба) applies to any circumstance or condition that constitutes an injustice to the sufferer and gives him just ground for complaint (a committee for investigating employee grievances).