Задачи по тексту

Котик Знаток (380), открыт 3 часа назад
Фото приложил выше. На них текст и задания, нужно выполнить со второго по четвертое. Пожалуйста помогите!
1 ответ
Вячеслав Сереньков Ученик (138) 2 часа назад
Задание 2.

  1. To apply to the medical college.
  2. To get a qualification.
  3. Doctor Assistant.
  4. Nurse.
  5. Midwife.
  6. Laboratory technician.
  7. Teaching staff.
  8. To attend practical classes.
  9. To have practical training.
  10. To take care of patients.
  11. To do medical procedures.
  12. To pass examinations.

Задание 3.

Pre-Clinical: anatomy, histology, physiology, biochemistry, social sciences, biology, chemistry, physics, languages.
Clinical: surgery, pathology, obstetrics, gynaecology, psychiatry, neurology, pediatrics, diagnostics, therapy and prophylaxis.

Задание 4.

Dentistry, pharmacy, anatomy, physiology, surgery, pathology, obstetrics, gynaecology, psychiatry, neurology, pediatrics, therapy and prophylaxis.