Помогите пожалуйста с английским...

Галина Маркова Знаток (289), на голосовании 3 недели назад
Голосование за лучший ответ
I am Happy Просветленный (29340) 1 месяц назад
1 is
2 performs
3 loses
4 work
5 come
6 have
7 drives
8 watches
9 buys
10 eats
Галина МарковаЗнаток (289) 1 месяц назад
Спасибо большое за помощь
I am Happy Просветленный (29340) Галина Маркова, там еще второе задание: сделать предложения в отрицательной и вопросительной форме. Это нужно делать?
I am HappyПросветленный (29340) 1 месяц назад
1. Is Jack's brother 19 years old? Jack's brother isn't 19 years old.
2. Does Mason rarely perform on stage? Mason doesn't perform on stage at all.
3. Does Peter often lose his keys? Peter doesn't lose his keys.
4. Do they work really hard? They don't work really hard.
5. Do our friends often come to see us? Our friends don't often come to see us.
6. Do I usually have a shower in the evening? I usually don't have a shower in the evening.
7. Does Greg always drive to work? Greg doesn't always drive to work
8. Does my dad watch travel shows every day? My dad doesn't watch travel shows every day.
9. Do Sally's daughters often buy new clothes? Sally's daughters do not often buy new clothes.
10. Does Mary sometimes eat junk food? Mary sometimes doesn't eat junk food.