Перепишите предложения, подчеркните в каждом из них глагол-сказуемое, определите его видовременную форму и залог.

аннуся Ученик (187), открыт 15 часов назад
Grey and white cast-iron is made by remelting pig iron.
The term «horse power» was introduced by James Watt.
The atoms are built of negative electrons, positive protons and ordinary utrons.
The alloys will be experimented uron in our lab next week.
The properties of these metals were studied in our research lab.
2 ответа
konbanwa Искусственный Интеллект (182997) 15 часов назад
Смотри: на синей полоске есть надпись "Категории". Нажимаешь её и под ней нажимаешь "ДОМАШНИЕ ЗАДАНИЯ". Там тебе всё сделают бесплатно.