1.There is a desk in my room. (В моей комнате есть компьютерный стол)
2.There is a computer on my desk.(На столе расположен компьютер.)
3.Also, at the right/left corner there is a big/small bed.(Так же, в правом /левом углу расположена большая/маленькая кровать.)
4.At the right/left corner there is a closet. (В правом/левом углу стоит шкаф.
5.There are a lot of clothes in my closet. (В этом шкафу много моей одежды. )
6.There are some posters on my wall. (На стене висит немного плакатов.)
7.There is a window in my room on which there are two plants. (В моей комнате есть окно, на котором расположены два растения.)