Подчеркните инфинитив в предложениях, определите его функцию в предложениях и переведите предложения

Подчеркните инфинитив в предложениях, определите его функцию в предложениях и переведите предложения:
I know him to de a good student.
He used his influence to get me a job.
The conference discussed some new methods to be used in teaching
English as a foreign language.
My honby is to read books.
You always make me go to bed when I don't want to sleep.

предложения:
I know him to be a good student. him to be -часть сложного дополнения
He used his influence to get me a job. to get - обстоятельство
English as a foreign language. -to be used- определение
My hobby is to read books. -to read часть составного сказуемого
You always make me go to bed when I don't want to sleep. - to go to bed- дополнение

Нет