ребята нужно срочно ответить на вопросы по белорусской литературе! помогите пожалуст

Степан Тертица Знаток (312), закрыт 13 лет назад
6)Узнавіце(возобновите) біяграфію Сымона Ракуцьки з рамана Кузьмы Чорнага "Пошукі будучыні"
7)Узнавіце(возобновите) біяграфію Самсона Самасуя з рамана А. Мрыя "Запіскі Самсона Самасуя"
8)Узнавіце(возобновите) біяграфію Марына Гарновай з апавядання М. Зарэцкага "Кветка пажоўклая"
9) Раскрыце трагедыю народнага жыцця ў гады вайны ў апавяданні М. Гарэцкага “Літоўскі хутарок”
10)Ахарактарызуйце вобраз Гарлахвацкага з п’есы Кандрата Крапівы “Хто смяецца апошнім”
11)Раскрыце ўнутраны свет Васіля Дятла і Ганны Чарнушкі з рамана Івана Мележа “Людзі на балоце”
12)Раскрыце духоўны свет вобліка Алеся Загорскага з рамана Уладзіміра Караткевіча “Каласы пад сярпом тваім”
13)Дайце параунальную характарыстыку(сравнить) Антона Яраша і Кірыла Шыковіча з рамана Івана Шамякіна “Сэрца на далоні”
14)Раскрыце сутнасць самасуеўшчыны як грамадскай з’явы – Андрэй Мрый “Запіскі Самсона Самасуя”
15)Праблема выбару ў апавяданні Янкі Брыля “Memento Mori”
16)Праблематыка камедыі А. Макаёнтка “Зацюканы апостал”
17)Гістарычная аснова рамана Уладзіміра Караткевіча “Каласы пад сярпом сваім”. Гістарычная асобы(вобразы) ў рамане.
18)Палесская вёска 20-х гадоў у рамане І. Мележа “Людзі на балоце”
19)Праблематыка рамана Івана Шамякіна “Сэрца на далоні”
20)Матывы лірыкі А. Куляшова, Аналіз любога верша.