Текст на русский (без переводчика)

Артур Иванов Знаток (265), на голосовании 12 лет назад
the modal verbs are: must, can, may, should, have to, could, might.
They have the same form in all persons (execept the verb have to).
Their interrogative and negative forms are built up without auxiliary verbs.
They are used with the infinitive without to

Can you play the violin? - No, I can't. But Ican play football!
We express ability with can, could, will be able to, was able to.
Can - ability in the present.

I can ride a bike

Could/was able to - ability in the past.

Nick could/was able to play chess when he was nine.

Was able to - ability or opportunity resulted in a particular action, something that really happened.

He was able to swim in spite of the pain in the leg

Will be able to - ability in the future.

She will be able to run the race tomorrow.
Голосование за лучший ответ
Nelly Оракул (64024) 12 лет назад
Модальными глаголами являются: must, can, may, should, have to, could, might.
Они имеют одну и ту же форму для всех лиц (за исключением глагола have to).
Вопросительная и отрицательная форма строится без вспомогательных глаголов.
Они употребляются с инфинитивом без частицы to.
Ты умеешь играть на скрипке? - Нет. Но я умею играть в футбол.
С помощью модальных глаголов can, could, will be able to, was able to выражается умение.
can - умение в настоящем времени.
Я умею кататься на велосипеде.
Could/was able to - умение в прошлом.
Ник умел играть в шахматы в 9 лет.
was able to - умение или возможность, воплотившаяся в определенном действии, нечто, произошедшее на самом деле.
Он был спсобен плыть, несмотря на боль в ноге.
Will be able tо - способность в будущем.
Она сможет участвовать в соревновании завтра.