надоедливый delta search!

Ранижа Ученик (84), на голосовании 11 лет назад
что делать? непонятно откуда появился новый поисковик, дельта эта. и все время вылезает вместо яндекса, как домашняя страница. убираю-она снова вылезает.
как ее убрать?
надеюсь, это не вирус.
Голосование за лучший ответ
Равшан Бузоев Искусственный Интеллект (840172) 11 лет назад
HOW TO REMOVE DELTA-SEARCH.COM REDIRECT VIRUS?
First of all, if you have found Delta Search Toolbar toolbar on your computer and if you haven't installed it by yourself, you have to uninstall it. For that, follow thee steps:

Click 'Start menu' -> 'Control Panel' -> 'Uninstall a Program' or 'Add/Remove Programs' and choose 'Uninstall' button if you see the Delta Search toolbar in the list.

Additionally, remove Delta-search.com from your browsers:

Internet Explorer:
Open IE -> Tools -> Internet Option -> General tab.Enter Google or other address to make it the default start page.

Mozilla Firefox:
Open Mozilla Firefox, go to Tools -> Options -> General -> Startup. Now select 'Show a blank page' when Firefox Starts or set a certain website, like Google or similar.

Google Chrome:
Open Google Chrome, click on wench icon, go to settings and choose 'Manage search engines'. Change search engine to google or other and delete Delta Search from the list. Then Go to section “On start” and make sure you get blank page while creating new tab.

Additionally, we recommend running a full system scan with reputable anti-spyware if you haven't installed Delta Search by yourself. Try using SpyHunter to remove this browser hijacker as soon as possible.
Александр Нилус Знаток (315) 11 лет назад
Для начала заходите в ПУСК\ ПАНЕЛЬ УПРАВЛЕНИЯ\ УСТАНОВКА И УДАЛЕНИЕ ПРОГРАММ\ ищите delta search toolbar и еще delta search. Всего 2 строки. Удаляете их. Далее заходите в ваш интернет IE браузер и удаляете в поле домашняя страница строку http://www.delta-search.com/?affID=119587&tt=1903 . Если у вас браузер Chrom, открываете пустую страницу, заходите в "настройка и управление" кнопка в верхнем правом углу, далее жмем "настройки" находим настройку "начальная группа" нажимаем строку " Следующие страницы: добавить". Заходим и удаляем "delta search....", далее спускаемся ниже и заходим в "Поиск управление поисковыми системами" так же удаляем от туда "delta search"