Сборная Домашка
+1Хелпаните пж, нужно срочно сдать задание по английскому языку на тему исчесляемое и не исчесляемое
Помогите с заданием по английскому, срочно нужно сдать
Complete the lists on the bags.
Milk – onions – water – banana – cheese – biscuits
Carrots – cereal – cherries – chicken – tomato – eggs – fish juice – rice - apple – lemons – salad – chips – strawberries soup – potato – meat – toast – crisps – peaches – sandwich apples – money – people – butter – chocolate – chip – cake vegetable – mice – ice-cream – music – children – flower information – food – cup – shirt – bus – snow –child - legs pear – bread – vegetables – fruit – homework.
нужо разбить на три группы: 1. исчисляемые сущ в ед числе 2. во множ числе 3. неисчисляемые сущ
в "Домашние задания"