Помогите пожалуйста с Контрольной работой по английскому языку

Задание 1. Переведите данные предложения, обращая особое внимание на времена страдательного залога.
1) Australia was discovered by James Cook. 2) Astronomy is learnt/learned by all sailors. 3) Many wonderful plants will be found by him.

Задание 2. Вспомните, как образуются вопросительные и отрицательные структуры во временах группы Perfect и Continuous. Усомнитесь. Опровергните.
1) The sailors have built a ship. 2) I shall be dancing during the next party. 3) He will have written the book about J. Cook by September. 4) I had made the map by the evening. 5) They are operating computers now. 6) I was going shopping two hours ago.

Задание 3. Прочтите текст «James Cook».

James Cook (1728—1779)
1) James Cook was a great English sailor who discovered many new lands and gave them English names. 2) At thirteen James Cook left school and helped his father on the farm. 3) After the boy had celebrated his seventeenth birthday, he found work in a shop. 4) At that time James decided to be a sailor. 5) James Cook went to a small town in the south of England, there he got work on a ship and began to learn his profession.
6) In 1771 Captain Cook sailed from England to the Pacific Ocean. 7) In April the sailors saw land and found a place where they could stop. 8) It was Australia. 9) The sailors saw many different trees and beautiful flowers on the coast. 10) Captain Cook put up the English flag there.
……………....
(to) discover - открывать

Задание 4. Перечертите в тетрадь и заполните таблицу согласно прочитанному тексту «James Cook».
Простые предложенияСложносочинённые предложенияСложноподчинённые предложения

Задание 5. Напишите, какие правила согласования времён употреблены в предложениях
№ 1, 3, 7 текста «James Cook»?

Задание 6. Согласуйте времена и письменно переведите получившиеся предложения.
1) He said that he (can) do it without my help. 2) He (to say) that the ship would be here soon.

Задание 7. Трансформируйте прямую речь в косвенную.
He said, “I will land to this coat.”

Задание 8. Поставьте глаголы, находящиеся в скобках в нужные формы так, чтобы получились сложноподчинённые предложения с условными I, II, III типов.
If I (to know) his address, I (to write) him.

1. Австралия была открыта джеймсом куком. 2. Астрономия изучается всеми моряками 3. Много прекрасных растений будут найдены им.