Помогите пожалуйста срочно Английский язык 11 класс. Не могу разобратся.
Переведите их на русский язык, обращая внимание на значение слов “one”, “it”, “that”.
1. It was Yuri Gagarin’s flight in 1961 that began the era of manned space flights on orbital space stations.
2. It is known that industrial engineering has reduced labour costs.
3. One must help one’s friends.
4. Her knowledge of computers is wider than that of his.
1. It was Yuri Gagarin’s flight in 1961 that began the era of manned space flights on orbital space stations. - 1. Именно полет Юрия Гагарина в 1961 году положил начало эре пилотируемых космических полетов на орбитальных космических станциях.
2. It is known that industrial engineering has reduced labour costs. - 2. Известно, что промышленное проектирование позволило снизить затраты на рабочую силу.
3. One must help one’s friends. - Человек должен помогать своим друзьям.
4. Her knowledge of computers is wider than that of his. - Она знает о компьютерах больше, чем он.