да, можете , но они должны быть гражданами на момент вашего рождения
Applicants 18 years old and over, born outside the United States, may claim U.S. citizenship from a parent who at the time of the applicant's birth was a United States citizen. Once the citizenship claim is established, the applicant qualifies for a first-time U.S. passport.
https://mh.usembassy.gov/u-s-citizen-services/derivative-u-s-citizenship-for-adults/ эта ссылка консульства маршалловых островов но не суть важно, там план действий описан