ЭММММММММ ПОМОГИТЕ С БАТНИКОМ!!!!!!
КАК ОН ЗАПУСТИЛ СЕБЯ ОТ ИМЕНИ АДМИНА?! всмысле я запустил его не давая ему прав админа, двойным щелчком, и через пару секунд он перезапустил себя с правами админа 0_o это как
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637
@echo off
title Checking the system architecture
for /f "tokens=*" %%a in ('systeminfo ^| findstr /i "x64-based PC"') do (
goto :x64
)
for /f "tokens=*" %%a in ('systeminfo ^| findstr /i "x86-based PC"') do (
cls
echo The program is running on a 32-bit system. Errors may occur in the work
echo But I can continue working at your own risk if you press any key.
pause >nul
goto :x64
)
echo Unknown system architecture.
goto :end
:x64
title Checking for administrator rights
net session
cls
if errorlevel 1 (
powershell -Command "Start-Process -FilePath '%~dp0%~nx0' -Verb runas"
exit
) else (
goto Iamanadmin
)
:Iamanadmin
echo I HAVE ADMIN RIGHTS!!! :3 please subscribe to the channel: detneek.t.me
pause
:end
pause >nul
exit
команда powershell -Command "Start-Process -FilePath '%~dp0%~nx0' -Verb runas
Дурак, команда powershell -Command "Start-Process -FilePath '%~dp0%~nx0' -Verb runas
Параметр -Verb runas виноват, а Start-Process -FilePath '%~dp0%~nx0' -Verb runas батник создаёт.