Что такое TF card?
Карты TF или Micro SD – это, безусловно, самые маленькие карты памяти. 2. Предназначена для любых портативных электронных гаджетов, таких как ноутбуки, планшеты, компьютеры, MP3-плееры, КПК, игровые приставки, электронные клавиатуры, синтезаторы, устройства GPS, мобильные телефоны и цифровые камеры.
Быстрый ответ
TF card stands for "TransFlash" card. It is a type of compact, removable storage media primarily used for storing and transferring data in various electronic devices. The term "TransFlash" was initially used to describe these cards when they were first introduced by SanDisk. Over time, the technology evolved and TF cards evolved into what is now commonly