Помогите с временами Английского языка Present Perfect Simple or Present Perfect Continuous

Present Perfect Simple or Present Perfect Continuous

Задание : вставить слова из скобок, указать время и объяснить

№1

  1. She's a fantastic swimmer but ___ (never win ) an medal.

  2. Peter___ ( visit ) somany American cities so far.

  3. I need a rest. I ___ ( run ) for four hours.

  4. How long ___ ( you wait ) for me? Just 10 min.

  5. Look! Somebody ___ (break ) that vase. Be careful, don't cut yourself.

  6. I ___ ( learn ) English for 2 years and my English is improving.

  7. You look sweaty. ___ ( cut ) the grass.

  8. My sister ___ ( live ) in a house all her life.

  9. I'm tired. I ___ ( play ) football all her life.

  10. Your eyes look red. ___ ( be ) to the eye specialist?

  11. What a lovely smell. ___ ( bake ) a cake?

  12. Sara ___ ( phone ) me twice this morning.

  13. ___ ( write ) emails all morning?

  14. Sue ___ ( buy ) a new computer. Do you like it?

№2 - выбрать из скобок нужный вариант.

  1. My sister ( has had / has been having ) a shower for twenty minutes. The floor is still wet.

  2. Hi Tom! I ( havent seen / havent been seeing ) you for ages!

  3. Michael ( has learn / has been learning ) French for 3 month and he loves it.

  4. Mellisa ( has bought / has been buying ) a new dress for the party.

  5. What are you doing? I ( have watched / have been watcing ) television since I arrived.

  6. Do you like my living room? I ( have put / have been putting ) new curtains.

  7. I'm not very well. I ( have been / have been being ) to the doctor's twice this week.

  8. Sorry, I'm late. How long ( have you sat / have you been sitting ) here?

  9. Carol ( has seen / has been seing ) this film many times. She loves it.

  10. She's a good dancer. She ( has won / has been winning ) 2 championsips already.

  11. Sam is not here. He's gone. He ( has travelled / has been travelling ) for month.

  12. Look at my jacket. I ( have had / have been having ) it for only 3 days.

Хорошо, давайте разбираться с временами Present Perfect Simple и Present Perfect Continuous.

№1

**She’s a fantastic swimmer but has never won an medal.

Present Perfect Simple: Используем, чтобы описать действие, которое произошло в прошлом, но имеет отношение к настоящему.
“She’s a fantastic swimmer” - она все еще фантастический пловец, “has never won” - у нее нет медали.
**Peter has visited so many American cities so far.

Present Perfect Simple: Описывает завершенное действие в прошлом с акцентом на результат.
“has visited” - он уже посетил города, результат очевиден.
**I need a rest. I have been running for four hours.

Present Perfect Continuous: Описывает продолжительное действие, которое началось в прошлом и продолжается до настоящего момента.
“have been running” - действие (бег) началось в прошлом и длится уже 4 часа.
**How long have you been waiting for me? Just 10 min.

Present Perfect Continuous: Описывает действие, которое длится и имеет значение в настоящем.
“have you been waiting” - действие (ожидание) продолжается, и мы интересуемся его продолжительностью.
**Look! Somebody has broken that vase. Be careful, don’t cut yourself.

Present Perfect Simple: Описывает завершенное действие, которое повлияло на настоящее.
“has broken” - действие (разбивание вазы) уже произошло, мы видим результат.
**I have been learning English for 2 years and my English is improving.

“have been learning” - действие (обучение английскому) началось в прошлом и продолжается, результат - улучшение языка.
**You look sweaty. Have you been cutting the grass?

Present Perfect Continuous: Описывает продолжительное действие, которое привело к результату, который мы видим.
“Have you been cutting” - действие (стрижка травы) продолжалось, и мы видим результат (пот).
**My sister has lived in a house all her life.

Present Perfect Simple: Описывает действие, которое длилось продолжительное время в прошлом и до настоящего момента.
“has lived” - жизнь в доме - продолжительное действие, которое продолжается и сейчас.
**I’m tired. I have been playing football all day.

Present Perfect Continuous: Описывает действие, которое началось в прошлом и продолжается до настоящего момента, оно повлияло на ваше состояние.
“have been playing” - вы играли в футбол весь день, и теперь вы устали.
**Your eyes look red. Have you been to the eye specialist?

Present Perfect Simple: Описывает действие, которое произошло в прошлом, и мы интересуемся результатом.
“Have you been” - были ли вы у врача, и это повлияло на состояние ваших глаз.
**What a lovely smell. Have you been baking a cake?
Present Perfect Continuous: Описывает действие, которое продолжалось и мы видим его результат.
“Have you been baking” - вы пекли торт, и мы чувствуем запах.
**Sara has phoned me twice this morning.
Present Perfect Simple: Описывает действие, которое уже произошло, но важно для нас.
“has phoned” - действие завершилось, но мы знаем, что произошло.
Have you been writing emails all morning?
Present Perfect Continuous: Описывает действие, которое длилось и мы интересуемся его продолжительностью.
“Have you been writing” - вы писали письма все утро, и мы хотим знать, сколько времени это заняло.
**Sue has bought a new computer. Do you like it?
Present Perfect Simple: Описывает действие, которое уже произошло, и мы интересуемся мнением.
“has bought” - она уже купила компьютер, и мы хотим узнать ваше мнение.