Помогите сделать татарский!! в этом тексте будет и перевод на русском

Булат Гайнуллин Ученик (55), открыт 2 часа назад
82.
сөйләм матуррак яңгырасын өчен, кайсы иярченле кушма җөм- ләне ничек үзгәртергә кирәк булса, шулай үзгәртеп, текстны кү- череп языгыз (үзгәртергә мөмкин булган сүзләр, формалар калын хәрефләр белән бирелә). кем кайсы җөмләне ничек үзгәртте һәм кемнең тексты матуррак яңгырый, шуны тикшерегез.

өйне ничек чиста тотарга?

өйгә тыштан пычрак ташымаска тырышырга кирәк, мо- ның өчен баскыч төбенә кыргыч беркетеп куела. аякны сөртеп керү өчен, ишек төбенә киндер кисәге җәелә. әйбернең күп булуы бүлмәне тыгызлый һәм пычрата гына, шунлыктан артык әйберләрне чоланда яки башка урында саклау яхшы. өй эчен, бүлмәләрне көн саен җыештырырга кирәк, юкса идәндә һәм мебель өстендә тузан күп җыела. хәрәкәтләнеп тора торган һава тузан күтәргәнлектән, кешеләр тузанлы һава суларга мәҗбүр булалар. идән себергәндә, щеткага юеш чүпрәк урарга яисә себер- кене җиңелчә генә чылатырга кирәк, шулай булмаса тузан бер урыннан икенче урынга күчеп кенә йөри.

82.
для того, чтобы речь звучала красивее, пишите текст по кругу, изменяя как следует составные предложения (слова, формы, которые можно изменить, выделены жирным шрифтом). проверьте, кто как изменил какое предложение и чей текст звучит красивее.

как содержать дом в чистоте?

нужно постараться не заносить в дом грязь снаружи, для этого к нижней части лестницы прикрепляется скребок. для того, чтобы протереть ногу, на дверцу укладывается кусок холста. слишком много предметов только загромождает и загрязняет комнату, поэтому лучше всего хранить лишние предметы в чулане или другом месте. внутри дома комнаты нужно убирать каждый день, иначе на полу и мебели скапливается много пыли. поскольку движущийся воздух поднимает пыль, люди вынуждены дышать пыльным воздухом. при подметании пола необходимо обмакнуть щетку в мокрую тряпку или слегка смочить в ней тряпку, иначе пыль просто перемещается с одного места на другое.
0 ответов