Стехіометричне рівняння — рівняння, що показує кількісні співвідношення реагентів і продуктів хімічної реакції. Простий приклад такого рівняння — це рівняння горіння водню: 2Н2 + O2? 2Н2o. Загальний вигляд стехіометричного рівняння хімічної реакції такий: n1x1 + n2x2 + .+npxp = m1y1 + m2y2 + .+mqyq, де натуральні числа nk і mk називаються стехіометричними коефіцієнтами. Це символічний запис хімічної реакції, в якій n1 молекул реагенту X1, n2 молекул реагенту X2 ., np молекул реагенту Xp, вступивши в реакцію утворюють m1 молекул речовини Y1, m2 молекул речовини Y2 ., mq молекул речовини Yq. Стехіометричному рівнянню підкоряються прирости кількостей реагентів і продуктів, і на його основі визначається матеріальний баланс речовин при хімічних перетвореннях. Кількості речовин прийнято вимірювати в мілі. При необхідності через них виражають інші масові характеристики системи. Використання стехіометричних рівнянь є основним реагенту X2 ., np молекул реагенту Xp, вступивши в реакцію утворюють m1 молекул речовини Y1, m2 молекул речовини Y2 ., mq молекул речовини Yq. способом опису хімічних реакцій в класичній хімії. Проте стехіометричне рівняння не описує механізму реакції. Будь-яка хімічна реакція досить складна. Її стехіометричне рівняння, як правило, не враховує всю складність елементарних процесів.
Або
Стехиометрія. Кількісні стосунки в хімії Розділ хімії, що вивчає кількісні співвідношення між реагуючими речовинами, що утворюються, називається стехиометрієй. Стехиометрія грунтується на законі збереження маси. Схема реакції, для якої забезпечено виконання закону збереження маси, називається стехіометричним рівнянням реакції. Це виконання досягається розставлянням коефіцієнтів, які називаються стехіометричними коефіцієнтами. Наприклад: Н2 + О2 Н2О - це схема реакції (закон збереження маси ще не виконується) . Розставлянням коефіцієнтів добиваються рівності числа атомів кожного хімічного елементу в лівій і правій частинах: 2Н2 + О2 = 2Н2О Тепер це стехіометричне рівняння, яке показує співвідношення між кількостями реагуючих речовин, що утворюються. Слід мати на увазі, що в хімії соїзмеріми лише кількості речовин (і несумірні в загальному випадку ні маси, ні об'єми) . Найважливішою властивістю стехіометричних коефіцієнтів є те, що їх можна одночасно умножати і ділити на одне і те ж число, при цьому сенс стехіометричного рівняння не міняється. Кількості речовин, що відповідають стехіометричному рівнянню, називаються стехіометричними. Наприклад, для приведеного вище рівняння стехіометричними кількостями буде 2 міль водню, 1 міль кисню і 2 міль води, або 0,4 міль водню, 0,2 міль кисню і 0,4 міль води, і, взагалі кажучи міль водню, 0,5 міль кисню і міль води. У загальному вигляді рівняння будь-який хімічній реакції можна записати у вигляді: аА + bВ = cС + dD де рядкові букви позначають стехіометричні коефіцієнти, а заголовні – формули речовин. При цьому, якщо, наприклад відома кількість речовини А, кількість речовини З може бути рaссчитно по формулі: