Нужна помощь
Есть ли ошибки в переводе предложений с русского на английский?
1. Вчера вечером шел сильный дождь, и мы не смогли пойти на стадион.
Last night, heavy rain, and we could not go to the stadium.
2. Я не успел на поезд в 10 часов, и мне пришлось ждать следующего целый час.
I do not have time to train at 10 o'clock, and I had to wait for the next hour.
3. Мы не поняли друг друга. Я ждал его в здании университета, а он в это время ждал меня на улице.
We do not understand each other. I waited for him in the building of the university, and at this time he was waiting for me on the street.
4. Ты вчера вечером был дома? – Нет, я ходил в театр. Мне очень понравился спектакль. Игра актеров была великолепной.
You have been at home last night? - No, I went to the theater. I really liked the show. The acting was great.
5. Когда ты был в отпуске последний раз? – Прошлой зимой. – Как ты его провел? – Прекрасно. Ходил на лыжах, катался на коньках.
When you were on vacation last? - Last winter. - How did you spent? - Very good. I went skiing, skating.
6. Когда ты позвонил вчера, я был занят. Я переводил наш новый контракт.
When you called yesterday, I was busy. I have translated our new contract.
7. Аня подмела пол, вымыла посуду, а потом стала готовить домашнее задание.
Ann swept floors, washed dishes, and then began to prepare their homework.
8. Где ваш брат? Я давно не вижу его. – Он сейчас живет во Франции. Они эмигрировали три года назад.
Where is your brother? I have not seen him. - He now lives in France. They emigrated three years ago.
9. Я звоню ей с трех часов, но ее нет дома.
I call her at three o'clock, but it is not at home.
10. Я никогда не был в Риме и с нетерпением жду поездки туда в мае.
I've never been in Rome and are looking forward to going back in May.
11. Почему вы пропустили занятия по английскому языку в четверг? — Я уезжал в командировку.
Why did you miss classes in English on Thursday? - I went on a business trip.
12. Поезд из Варшавы уже пришел? — Нет, он прибывает через полчаса.
The train from Warsaw has already come? - No, it comes in half an hour.
13. Позови детей обедать. Они играют во дворе с самого утра.
Call the children's dinner. They play in the yard in the morning.
14. В прошлом году мы отдыхали в Ялте. К концу июня я сдал все экзамены и был свободен. Мои родители заказали билеты заранее, и в начале июля мы отправились в Крым.
Last year we had a rest in Yalta. By the end of June, I passed all the exams and was free. My parents have booked tickets in advance at the beginning of July we went to the Crimea.
15. Он спросил, что мы сделали с тех пор, как начали работать над этой проблемой.
He asked what we have done since they started working on this problem.
16. Пока мы шли со станции, он успел рассказать мне обо всем, что произошло со времени моего отъезда.
As we walked from the station, he could tell me everything that has happened since my departure.
17. Виктор приехал? – Да, он здесь уже два дня. Он приехал еще в пятницу.
Victor arrived? - Yes, he's been here for two days. He arrived on Friday.
18. Автобус запаздывал, и я пожалел, что не взял такси.
The bus was late, and I wished I had taken a taxi.
Какие ошибки?
It was raining* (или It rained - оба варианта возможны, смотря на чём акцент) heavily* last night and we could not go to the stadium.
I missed the train at 10 o'clock, and I had to wait for the next one for an hour.
We didn't not understand each other. I was waiting for him in the university, while he was waiting for me outside.
Were you at home last night? - No, I went to the theater. I liked the performance very much. The acting was great.
When were you on vacation last time? - Last winter. - How did you spent it? - Very well. I went skiing and skating.
When you called yesterday, I was busy. I was translating our new contract.
Ann swept the floor, washed the dishes, and then began to do her homework.
Where is your brother? I haven't seen him for a long time. - He is living in France now (временное действие) . They emigrated there three years ago.
I've been calling her since three o'clock, but she is not at home.
I've never been TO Rome and I am looking forward to going there in May.
Why did you miss the English lessons on Thursday? - I went on a business trip.
Has the train from Warsaw come yet ? -No, it arrives in half an hour.
Call the children for dinner. They have been playing in the yard since the very morning.
Last year we had a rest in Yalta. By the end of June, I had passed all the exams and was free. My parents had booked tthe tickets in advance and at the beginning of July we went to the Crimea.
He asked what we had done since we had started working on that problem. (правила согласования времён)
While we were walking from the station, he managed to tell me everything that had happened since my departure.
Has Victor arrived? - Yes, he's been here for two days. He arrived on Friday.
Миллион самых элементарных ошибок.
много ошибок. Надо быть внимательнее
Мой совет не браться за такое большое кол-во вопросов. Возьми 1 и разбери его до костей и только потом переходи к следующему