Как написать предложение по английскому.

Елена Мовсесян Ученик (160), закрыт 11 лет назад
''В нашем классе есть четыре группы по английскому языку. Я в группе учителя Ларисы Гаврииловны. Она очень добрый, мудрый и отзывчивый преподаватель, за что я ей очень благодарен. ''
Дополнен 11 лет назад
подправка во втором предложении. Я в группе учителя английского языка Ларисы Гаврииловны.
Лучший ответ
Артур Геворкян Высший разум (100872) 11 лет назад
There are four groups of English in our class. I am in the group of English teacher Larisa Gavriilovna. She is a kind, wise, and sympathetic teacher, for which I am grateful to her
Остальные ответы
Диана Тютюнникова Знаток (316) 11 лет назад
In our class there are four groups of English. I am in the group of teachers Larissa Gavriilovny. She is very kind, wise and sympathetic teacher, and I am very grateful. '
seagull Просветленный (33937) 11 лет назад
По-английски это будет звучать так
Our class is devided into 4 separate groups to study English. My group teacher's name is Larisa Gavrilovna. I appreciate the way she teaches me English.