ПОМОЩЬ! Надо составить ответы (английский)
Надо к вопросам сделать ответы (английсский )
What subjects do you study at school?
What is your favourite subject?
What do you do in your favourite lessons?
At school we study English, Maths, History, Russian, Physics, Literature, Music, Geography, PE, IT, Art, Chemistry and other subjects.
My favorite subject is Mathematics. I never have difficulties with it and I always get good marks in tests.
We play with numbers and solve mathematical problems.
1. At school I'm studying English, Russian, maths, science и т. д. (просто посмотри в словаре названия предметов, которые ты изучаешь в школе, и продолжи).
2. My favourite subject is (пишешь название своего любимого школьного предмета). Например: My favourite subject is English.
3. In my favourite lessons I (пишешь виды деятельности, которыми ты занимаешься на своём любимом уроке; снова словарь в помощь). Например: In my favourite lessons I read texts, write down new grammar rules, learn poems and songs by heart и т. д.
Algebra — алгебра
Archaeology — археология
Art — изобразительное искусство
Biology — биология
Botany — ботаника
Calculus — математический анализ
Chemistry — химия
Computer science — информатика
Drama — драматургия
Economics — экономика
English — английский
French — французский
Geography — география
Geology — геология
Geometry — геометрия
German — немецкий
Gym — гимнастика
Health — охрана здоровья
History — история
Home economics — домоводство
Keyboarding — машинопись
Language arts — словесность
Literature — литература
Math — математика
Mathematics — математика
Music — музыка
Pe — сокр. от physical education — физкультура
Physical education — физкультура
Physics — физика
Psychology — психология
Reading — чтение
Science — наука
Social studies — социология, обществознание
World geography — мировая география
Writing — письменность, письменная речь
I study physics, chemistry, biology, maths, russian language, art, literature, english language, physical education and information technology