Переведите текст с Английского
Let me introduce myself. My name is Timofei, Tim for short. My full name is Timofei Kurochkin. I'm seventeen years old. I was born in 1998. My birthday is on the 22nd of January. I live in Russia, in the Far East. I’m Russian. I'm a student. I study at teachers’ training college. I want to be a teacher like my grandfather. There are two more children in the family besides me — my elder brother Oleg and my younger sister Maria. Oleg is twenty-one, he goes to the Academy and he will be a dentist. Maria is only twelve, she is a schoolgirl. My parents are not old at all. My Mum is forty, she works for a newspaper. My Dad is forty-four; he is an engineer in computers. My parents love their jobs very much. I'm doing quite well at college. My parents are proud of my marks. I go in for sports. I play basketball. I take part in different basketball competitions. I have many friends at school and in the team. My grandparents are already retired. They are fond of gardening and spend all their time growing tomatoes, potatoes, onions, strawberries, raspberries.
Позвольте мне представиться. Меня зовут Тимофей, Тим коротко. Меня зовут Тимофей Курочкин. Мне семнадцать лет. Я родился в 1998 году. Мой день рождения 22 января. Я живу в России, на Дальнем Востоке. Я русский. Я студент. Я учусь в педагогическом колледже. Я хочу быть учителем, как мой дед. Кроме меня в семье еще двое детей-мой старший брат Олег и младшая сестра Мария. Олег двадцать один, он ходит в Академию и будет стоматологом. Марии только двенадцать, она школьница. Мои родители совсем не старые. Моей маме сорок, она работает в газете. Моему папе сорок четыре года, он инженер по компьютерам. Мои родители очень любят свою работу. Я учусь довольно хорошо в колледже. Мои родители гордятся моими отметками. Я занимаюсь спортом. Я играю в баскетбол. Принимаю участие в различных баскетбольных соревнованиях. У меня много друзей в школе и в коллективе. Мои бабушки и дедушки уже на пенсии. Они любят садоводство и тратить все свое время, выращивая помидоры, картошку, лук, клубнику, малину.