Перевод с английского на русский
There are some key attractions and pleasures that you won’t want to miss:
Chinatown, Soho, the East and West villages. Soho was a big centre for art
galleries in the 1970s and 80s; it’s better known today for its shops and some
historic cast-iron buildings. The East and West villages are known for their
gorgeous, tree-lined streets, bohemian history and their hip bars, restaurants and
shops.
Of course, there is also the celebrated architecture of Midtown and the
Financial District, as well as many fabulous museums. Midtown is dotted with
some of the city’s most impressive sights, including the Empire State Building,
Grand Central Terminal and the Museum of Modern Art. Fans of museums
cannot miss the dinosaurs and planetarium at the American Museum of Natural
History, the mummies and medieval art work at the Metropolitan Museum of Art
and thought-provoking collection of modern art in a breathtaking setting of glass
atriums at Museum of Modern Art (or simply put, MoMA). Don’t forget to visit
the renowned Bronx Zoo and the botanical gardens in the Bronx. You could
easily spend a whole day at the vast Metropolitan Museum of Art, exploring
everything from Egyptian artefacts to modern masters. Lincoln Center and the
American Museum of Natural History are also worth a visit.
There’s no greater symbol of the American dream than the magnificent
Statue of Liberty gracing New York Harbor. A symbol of the city’s role as the
gateway for generations of immigrants, was brought from France in 1886. You
should enjoy a sea-sprayed, refreshing free trip on the Staten Island Ferry
to have a perfect view of the Manhattan’s skyline and the Statue of
Liberty.
Помогите пожалуйста перевести текст
Есть несколько ключевых достопримечательностей и удовольствий, которые вы не захотите пропустить:
Китайский квартал, Сохо, Восток и Запад села. Сохо был большим центром искусства
галереи в 1970-х и 80-х годах; сегодня он более известен своими магазинами и некоторыми
исторические чугунные постройки. Деревни Востока и Запада известны своими
великолепные, усаженные деревьями улицы, богемная история и их модные бары, рестораны и
магазины.
Конечно, есть также знаменитая архитектура Мидтауна и
Финансовый район, а также множество сказочных музеев. Мидтаун усеян
некоторые из самых впечатляющих достопримечательностей города, в том числе Эмпайр Стейт Билдинг,
Большой Центральный Терминал и Музей Современного Искусства. Поклонники музеев
нельзя пропустить динозавров и планетарий в Американском музее природы
История, мумии и произведения средневекового искусства в Метрополитен-музее
и заставляющая задуматься коллекция современного искусства в захватывающей дух обстановке из стекла
Атриумы в Музее современного искусства (или, проще говоря, МоМА). Не забудьте посетить
знаменитый зоопарк Бронкса и ботанические сады в Бронксе. Вы могли бы
легко провести целый день в огромном музее Метрополитен, исследуя
все от египетских артефактов до современных мастеров. Линкольн-центр и
Американский музей естественной истории также стоит посетить.
Нет большего символа американской мечты, чем великолепный
Статуя Свободы украшает нью-йоркскую гавань. Символ роли города как
ворота для поколений иммигрантов, привезенные из Франции в 1886 году. Вы
Наслаждайтесь освежающей бесплатной поездкой на морском побережье на Стейтен-Айленде
иметь прекрасный вид на горизонт Манхэттена и статую
Свобода.